Zoznam krajín, ktoré evidujú novú mutáciou koronavírusu, sa rozšíril o ďalšiu krajinu Európy

Nikola Jokič
Zdroj: TASR/Emmi Korhonen/Lehtikuva via AP

Zdravotnícke úrady medzičasom kontaktovali osoby, s ktorými nakazení prišli do kontaktu.

Fínsko sa v pondelok stalo ďalšou európskou krajinou, ktorá na svojom území zaznamenala novú mutáciu koronavírusu, šíriacu sa najmä z Británie. Informovala o tom agentúra AP.
Podľa fínskych úradov ide o občana Fínska, ktorý pricestoval z Británie na vianočné sviatky do regiónu Kymenlaakso na juhu Fínska, píše AP. Nákaza bola uňho potvrdená cez víkend.

Agentúra DPA však v tejto súvislosti hovorí až o troch Fínoch, ktorí do krajiny pricestovali 18. a 19. decembra. U dvoch bol zistený variant vírusu pochádzajúci z Británie, zatiaľ čo u tretieho bola zaznamenaná mutácia z Juhoafrickej republiky, kde tiež zachytili za posledné týždne väčšie množstvo prípadov zmutovaného koronavírusu. Trojica infikovaných občanov sa podľa DPA nachádza na juhu Fínska.

Zdravotnícke úrady medzičasom kontaktovali osoby, s ktorými nakazení prišli do kontaktu. Ich rodinní príslušníci ako aj oni sami sa nachádzajú v domácej izolácii. Podľa DPA ani jeden z nich zatiaľ nepociťuje príznaky ochorenia. Tamojší zdravotníci sa domnievajú, že nákaza sa zrejme ešte nestihla rozšíriť mimo okruh vytypovaných osôb, približuje DPA.

Fínsko minulý týždeň pozastavilo leteckú dopravu s Britániou do začiatku januára. Stalo sa tak po tom, čo britská vláda oznámila, že na svojom území zaevidovala šírenie novej mutácie koronavírusu, ktorá je infekčnejšia o približne 70 percent.

Podľa odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) však zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by spôsobovala ťažší priebeh ochorenia COVID-19 alebo bola odolná voči existujúcim vakcínam.

Susedné krajiny Švédsko a Nórsko hlásili prvé prípady nákazy zmutovaným koronavírusom už cez víkend, pripomína AP. Dánsko nový variant koronavírusu na svojom území zaznamenalo ešte začiatkom decembra.

HELSINKI/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mutácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.