Maďarsko dostalo ruské vakcíny proti COVID-19, zatiaľ ich nepoužije

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Vakcínu Sputnik V budú ďalej skúmať maďarskí zdravotnícki odborníci

Maďarsko prevzalo 6000 dávok ruskej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Zatiaľ však ešte nie je jasné, či ju Budapešť bude môcť použiť. V pondelok o tom informovala agentúra Reuters.

Ruskú vakcínu Sputnik V budú ďalej skúmať maďarskí zdravotnícki odborníci, ktorí následne rozhodnú o tom, ako s ňou naložiť, uviedol maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Spomínanú očkovaciu látku taktiež ešte neschválila Európska agentúra pre lieky (EMA), podľa ktorej je použitie neschválenej vakcíny v rozpore s pravidlami Európskej únie.

Maďarsko je jedinou krajinou eurobloku, ktorá plánuje vykonávať klinické testy očkovacej látky Sputnik V a možno ju aj vyrábať, čo neprospieva už aj tak napätým vzťahom medzi Budapešťou a Bruselom, komentuje Reuters.

Maďarskí špecialisti pricestovali začiatkom decembra do Ruska, aby sa oboznámili so špecifikami výroby vakcíny Sputnik V.

Prvé dávky vakcín od spoločností Pfizer a BioNTech dostali maďarskí zdravotníci už v sobotu, teda o deň skôr ako vo väčšine iných krajín Únie, pripomína Reuters.

Za uplynulý deň pribudlo v Maďarsku 609 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 114 súvisiacich úmrtí. Vyplýva to z údajov zverejnených v sobotu na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

V Maďarsku od začiatku pandémie evidujú 316 669 prípadov nákazy a 9 161 súvisiacich úmrtí. Aktívnych prípadov nákazy je 173 164.

S ochorením COVID-19 je hospitalizovaných 6 261 pacientov, z ktorých 448 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Z ochorenia sa zotavilo 134 344 osôb.

BUDAPEŠŤ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti