Stav v našich nemocniciach sa po Vianociach zhoršil. Hlásia rekordné čísla

Od pondelka pribudlo 140 hospitalizovaných pacientov s koronavírusom alebo podozrením naň.

Napĺňajú sa predpoklady odborníkov, ktorí upozorňovali, že na Vianoce sa situácia v nemocniciach začne zhoršovať. Niektoré už teraz hlásia rekordné čísla.

Historicky najvyšší počet pacientov s ochorením COVID-19 má naša najväčšia nemocnica. Koronavírus v bratislavskej UNB pripútal na lôžko 267 pacientov. „Je to doposiaľ najvyššie číslo od začiatku pandémie. Počty pacientov majú stúpajúcu tendenciu," hovorí hovorkyňa nemocnie Eva Kliská.

Pacienti pribúdajú po celom Slovensku. Od pondelka hlásia nemocnice o 140 ľudí s koronavírusom alebo podozrením naň viac.

Prečítajte si tiež:

Na stav upozorňujú aj v Košiciach, kde v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) leží takmer 200 pozitívnych pacientov. „Tieto čísla stúpajú pomerne výrazne. V priebehu jedného dňa stúpli o 23. Keď sa pozrieme spätne, denne stúpajú v desiatkach,“ vysvetľuje hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

Ako hovorí infektológ UNLP Pavol Jarčuška, kritickým dňom bol pondelok po vianočných sviatkoch. „Mnohí si totiž povedali, že sviatky prečkajú doma. Aj keď majú kašeľ a horúčky, chceli byť s najbližšími. Včera nám prišlo aj do ambulancie kritické množstvo pacientov,“ približuje.

Nemocnice riešia situáciu takzvanou reprofilizáciou, teda zmenou lôžok pre bežných pacientov na covidové. Toto ale pociťujú pacienti s iným ochorením ako tí s koronavírusom.

„Je dôležité povedať, že pri ďalšom náraste počtu hospitalizovaných pacientov budeme musieť pristúpiť k odkladu zdravotnej starostlivosti. Komunikujeme aj s ostatnými nemocnicami v Bratislavskom kraji, s ktorými máme nastavený spôsob spolupráce. Vidíme však, že covidové lôžka pribúdajú aj u iných poskytovateľov v rámci nášho kraja," približuje Kliská.

Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský vidí rezervy v súkromných nemocniciach. „Tie sa, žiaľ, tvária, akoby sa ich Covid netýkal. Vidíme to aj v mojom kraji, kde štátna nemocnica beží naplno. Máme tam okolo 200 pacientov, ale okolité súkromné nemocnice majú 20 až 30 pacientov. Preložiť pacientov je problém," hovorí.

Podľa ministerstva zdravotníctva ide skôr o lokálne problémy, ktoré súvisia s personálom. Visolajský zas volá po väčšej spolupatričnosti.

Varovania pred Silvestrom

Počty pacientov v nemocniciach podľa odborníkov tak skoro klesať nebudú. Skôr naopak. Lekári aj ministerstvo ľudí prosia, aby dodržiavali hygienické a protiepidemické opatrenia. Vystríhajú napríklad pred väčšími oslavami na Silvestra.

„V opačnom prípade tak určite na nový rok nebudeme môcť hovoriť že sa budú zmierňovať opatrenia ktoré sú nastavené v covid automate," hovorí minister zdravotníctva Marek Krajčí.

„Celá situácia je o našej zodpovednosti. Včera sme mali pacientku, ktorá oslavovala v širšej rodine 80. narodeniny, bublinu nedodržala a dnes je vo vážnom stave v nemocnici," uvádza príklad Jarčuška.

Podľa Visolajského je možné, že do týždňa budú niektoré nemocnice na strope svojich možností a niektoré regióny budú mať vážne problémy. O dva týždne by sa to mohlo prejaviť aj na celom Slovensku a situácia bude vyhrotená.

Kedy opäť zasadne a prípadné ďalšie opatrenia prerokuje Ústredný krízový štáb dnes ešte známe ešte nebolo.

Téme sa venovala Zuzana Javorová.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti