Konzílium odborníkov odporúča okamžité výrazné obmedzenie výnimiek zo zákazu vychádzania

Tereza Romanová
Zdroj: TASR

Konzílium považuje predĺženie núdzového stavu a zákazu vychádzania za kľúčové riešenie.

Konzílium odborníkov považuje za nevyhnutné okamžite prijať ďalšie opatrenia, ktoré ešte viac obmedzia mobilitu obyvateľov. Upozorňujú, že epidemiologická situácia na Slovensku je mimoriadne vážna a pri súčasnom trende môže byť k 11. januáru v nemocniciach až 4 500 pacientov s ochorením COVID-19, čo ďaleko prevyšuje kapacitu slovenských nemocníc.

„Mnohé už dnes pracujú na absolútnej hranici svojich možností. Dňa 28. decembra bolo hlásených 104 úmrtí a predpokladá sa ich nárast. V tejto situácii považujeme za nevyhnutné okamžite prijať ďalšie opatrenia, ktoré ešte viac obmedzia mobilitu obyvateľov. Ide najmä o výrazné obmedzenie výnimiek zo zákazu vychádzania," spresnili odborníci.

Konzílium považuje predĺženie núdzového stavu a zákazu vychádzania za kľúčové riešenie. V súvislosti s tým podporuje vydanie vyhlášky hlavného hygienika Jána Mikasa, ktorou povolil účasť poslancov pozitívnych na ochorenie COVID-19 v parlamente. „Bez tohto kroku by núdzový stav nemohol byť predĺžený a vývoj v našej krajine by bol nezvládnuteľný," uviedli.

Odborníci veria, že vzhľadom na dostupnosť očkovacej látky a postupné rozširovanie očkovania až na celú populáciu sa bude môcť postupne od pandemických obmedzení ustupovať.

Čítajte viac: Katastrofa v nemocniciach: Pomôže už iba tvrdý lockdown, poľná nemocnica a zahraniční zdravotníci

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Konzílium odborníkov

Dôležité udalosti