Viaceré krajiny sprísňujú opatrenia, koronavírus naberá na sile

Hovoria o doteraz najvážnejšej situácii.

Francúzsko plánuje od začiatku januára sprísniť zákaz nočného vychádzania v oblastiach, ktoré sú najviac postihnuté pandémiou nového koronavírusu. Oznámil to v utorok večer francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran, ktorého citovala agentúra DPA.

Vo Francúzsku v súčasnosti platí celoplošný zákaz vychádzania od 20.00 h do 6.00 h. Ľudia môžu opustiť svoje domovy napríklad len za účelom cestovania do práce či návštevy lekára. Aktivity ako nakupovanie, športovanie či prechádzky sú zakázané. Véran vysvetlil, že v januári sa zákaz vychádzania v najťažšie postihnutých oblastiach začne už od 18.00 h. Podľa ministra je pandemická situácia momentálne najzávažnejšia na východe krajiny, konkrétne v regiónoch, ktoré susedia s Nemeckom.

V krajine platil od konca novembra do 15. decembra celoštátny lockdown, ktorý následne nahradil zákaz vychádzania. Zatiaľ čo obchody mohli otvoriť ešte pred začiatkom decembra, reštaurácie a bary zostávajú stále zatvorené. Opätovne by sa mali otvoriť 20. januára. Podľa DPA je však pravdepodobné, že tento termín sa posunie na neskôr.

Dánsko predĺžilo reštrikcie týkajúce sa zatvorených obchodov

Dánska vláda v utorok ohlásila predĺženie epidemiologických reštrikcií, ktoré sa týkajú zatvorených obchodov a nákupných stredísk. Pôvodne sa mali obchody opätovne otvoriť 3. januára, po novom však budú musieť počkať až do 17. januára. Informovala o tom agentúra DPA.

Vláda takisto ľuďom odporučila, aby obmedzili kontakty a oslavy príchodu nového roka. Dánska premiérka Mette Frederiksenová varovala, že "situácia ohľadom miery nákazy a počtu hospitalizovaných ľudí je vážnejšia, ako bola na jar".

Nákupné strediská sú v krajine zatvorené od 17. decembra. Ostatné obchody, s výnimkou predajní potravín, lekární a supermarketov, sa zatvorili 25. decembra. Reštaurácie, bary a kaviarne smú ponúkať iba jedlo a nápoje so sebou, zatiaľ čo kiná, divadlá, múzeá, posilňovne a športoviská musia ostať zatvorené. Školy a niektoré služby sa budú môcť opätovne otvoriť tiež najskôr 17. januára.

Krajina s populáciou 5,8 milióna ľudí doteraz zaznamenala približne 158,000 prípadov nákazy novým koronavírusom a 1226 súvisiacich úmrtí.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.