Pár dní po Novom roku príde na Slovensko ďalšia dávka vakcín proti koronavírusu

Sestričky
Zdroj: TASR/AP Photo/Luca Bruno

Nevyužité očkovacie látky dáme do tzv. bazára, odkiaľ si môžu zobrať iné krajiny.

V priebehu januára by malo byť na Slovensku k dispozícii 150-tisíc očkovacích látok proti novému koronavírusu. Dodávka ďalších vakcín je plánovaná na 4. januára, ďalšie potom vo frekvencii jedenkrát týždenne.

Potvrdill to rezort zdravotníctva, ktorý predpokladá, že počas januára budú postupne prichádzať aj vakcíny od iných spoločností po ich úspešnej registrácii. "Detailné informácie sú zatiaľ v procese internej komunikácie," dodala hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Slovensko má zakontrahovaných a má teda možnosť zakúpiť až 17,4 milióna dávok dostupných na potreby očkovania.  Ministerstvo predpokladá, že v krajine by malo byť zaočkovaných približne 3,3 milióna obyvateľstva, teda približne toľko, koľko sa zúčastnilo na plošnom testovaní.

Prečítajte si tiež:

"Tento počet by mal byť rozložený v čase a je potrebné začať očkovať od najrizikovejších skupín. Čiže, ak použijeme dvojdávkovú vakcínu, potrebujeme 6,6 milióna dávok vakcín a plán očkovania musí obsahovať časový harmonogram a logistiku distribúcie a vykonania," uviedla Eliášová.

Ďalšie dávky vakcín budú navezené do 25 vakcinačných centier. "Opäť tak ako v prípade štyroch pilotných vakcinačných centier, aj tu sa začne s vakcináciou zdravotníckych pracovníkov, ktorí sú v priamom kontakte s pacientmi s ochorením COVID-19, následne sa bude pokračovať s ďalšími skupinami podľa definovaných fáz vakcinácie," spresnila hovorkyňa. Počet vakcinačných centier by mal postupne dosiahnuť 79.

Od 4. januára bude podľa Eliášovej fungovať aj registračný formulár na stránke korona.gov.sk, kde sa budú môcť prioritne registrovať zdravotníci.

Očkovacie látky, ktoré krajina nevyužije, môže vložiť do tzv. bazára, odkiaľ si ich v prípade potreby môže prevziať iná krajina

Pozrite si rozhovor profesorom Vladimírom Krčmérym, ktorého ako prvého Slováka zaočkovali.


BRATISLAVA/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti