O pár dní sa rozhodne, či sa z jednej fľaštičky bude môcť očkovať viac ľudí

Európska lieková agentúra aktuálne posudzuje žiadosť konzorcia Pfizer/BioNTech o zmenu.

Rozhodnutie, ktoré umožní z jednej fľaštičky očkovacej látky proti novému koronavírusu očkovať šesťkrát namiesto päť, by mohlo padnúť do niekoľkých dní, informovala hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková.

Európska lieková agentúra aktuálne posudzuje žiadosť konzorcia Pfizer/BioNTech o zmenu v registrácii vakcíny proti COVID-19. Ak mu agentúra a Európska komisia vyhovejú, počet zaočkovaných ľudí z jednej fľaštičky očkovacej látky sa zvýši.

Prečítajte si tiež:

"Registračné rozhodnutie vydala Európska komisia na základe vedeckého posúdenia Európskej liekovej agentúry. Zmena takéhoto rozhodnutia sa preto takisto musí uskutočniť na úrovni EÚ na základe dodania dát o využití šiestich dávok z jednej liekovky," opísala.

Európska agentúra bezodkladne zmenu posúdi a vydanie rozhodnutia sa tak podľa hovorkyne očakáva do niekoľkých dní.

České ministerstvo zdravotníctva už 29. decembra schválilo, aby sa z jednej ampulky vakcíny proti novému koronavírusu mohlo použiť šesť dávok namiesto doterajších piatich. Oznámil to v utorok český premiér Andrej Babiš, podľa ktorého toto rozhodnutie, týkajúce sa vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech umožní zaočkovať omnoho viac ľudí.

Pozrite si reportáž o distribúcií vakcín v EÚ, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti