Izrael zaočkoval už takmer milión ľudí. Skoro polovica seniorov má za sebou prvú dávku

Chladenie jedla.
Zdroj: TASR/AP

Táto krajina očkuje najrýchlejšie na celom svete.

Necelé dva týždne od začiatku očkovacej kampane v Izraeli už vakcínu proti novému koronavírusu dostal takmer milión jeho občanov. Ako v piatok oznámil minister zdravotníctva Juli Edelstein, prvú dávku vakcíny podali dosiaľ približne 950.000 Izraelčanov. Je to viac ako desať percent z 9,3 milióna obyvateľov krajiny, píše agentúra DPA.

Len vo štvrtok v Izraeli zaočkovali okolo 153.400 ľudí, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Podľa jeho údajov dostalo prvú dávku očkovacej látky konzorcia Biontech-Pfizer už viac ako 40 percent obyvateľov vo veku nad 60 rokov.

Izrael tak podľa informácií výskumníkov z Oxfordskej univerzity očkuje rýchlejšie než akákoľvek iná krajina sveta. Webová stránka ich projektu Our World in Data (Náš svet v dátach) porovnáva rôzne krajiny na základe počtu podaných dávok vakcíny na 100 obyvateľov. Izrael v tomto porovnaní k 30. decembru jasne viedol s 9,18 dávky na 100 obyvateľov pred Bahrajom, Britániou a USA. V absolútnych číslach na tom boli najlepšie USA, Čína a Británia.

Medzičasom však počet nakazených v Izraeli napriek tretiemu čiastočnému lockdownu výrazne stúpol. V piatok krajina hlásila 5804 nových prípadov za posledných 24 hodín. Deň predtým to bolo 5831 prípadov, najviac od októbra. Ministerstvo zdravotníctva preto žiada sprísnenie obmedzení od nedele.

Situáciu vo svete môžete sledovať TU.

TEL AVIV/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti