Visolajský skritizoval súkromné nemocnice. Svet zdravia tvrdí, že prijali aj pacientov z Nitry

Farmárska oslava Silvestra
Zdroj: TASR

Súkromníkov sa Visolajského slová dotkli. Proti je aj Cigániková.

Na zlú epidemiologickú situáciu doplácajú najmä nemocnice a zdravotníci, ktorí zažívajú enormný nápor. Denne sa nemocnice plnia novými pacientmi, ktorí si vyžadujú okamžitú zdravotnú starostlivosť.

Najhoršie sú na tom fakultné nemocnice v Nitre a Nových Zámkoch. Lekár Peter Visolajský namieril kritiku na súkromné nemocnice, ktoré sa podľa neho nepodieľajú na liečení covid pacientov dostatočne. Tvrdí, že počet lôžok, ktoré reprofilizovali sa nedá porovnať s počtom v štátnych nemocniciach.

„Tvária sa, akoby sa ich covid netýkal. Vidíme to aj v mojom kraji, kde štátna nemocnica beží naplno. Máme tam okolo 200 pacientov, ale okolité súkromné nemocnice majú 20 až 30 pacientov. Preložiť pacientov je problém," povedal Visolajský.

Narážal najmä na súkromné nemocnice v Leviciach, Topoľčanoch a Galante, ktoré ležia v Nitrianskom kraji, teda v aktuálne najpostihnutejšom regióne Slovenska.

Súkromné nemocnice sa bránia

Hovorkyňa spoločnosti Agel, ktorá prevádzkuje nemocnicu v Leviciach Martina Pavlíková hovorí, že vyčlenili toľko lôžok, koľko im prikázalo ministerstvo zdravotníctva, teda tridsať percent. Rovnako tak urobili aj v nemocnici v Komárne. Pacienti tam môžu byť napojení na kyslík. Navyše, nemocnice v Levoči a Zlatých Moravciach sú červenými tzv. covidovými nemocnicami. V ostatných nemocniciach, ktoré spadajú pod sieť Agel, vyčlenili desať percent lôžok pre covidových pacientov.

Spoločnosť Svet zdravia považuje Visolajského slová za nepravdivé. „Považujeme za vrcholne nezodpovedné v najvážnejším stave pandémie šíriť nepravdivé informácie. O to viac, keď to opakovanie robí osoba priamo či nepriamo zodpovedná za krízové riadenie v zdravotníctve. Naopak, je namieste sa začať pýtať, či súčasný systém hospodárskej mobilizácie a celkové krízové riadenie štátu je nastavené správne a dostatočne pre aktuálnu krízovú dobu," uviedol hovorca Sveta zdravia Tomáš Král.

Vysvetľuje, že je skresľujúce porovnávať veľkú nemocnicu v Nitre s okresnými malými nemocnicami, ktoré sú v súkromných rukách.

„Z celkového počtu hospitalizovaných 2945 covid pacientov na Slovensku je v našich nemocniciach spolu 404 ľudí s týmto ochorením. To predstavuje takmer 14-percentný podiel na celonárodných hospitalizáciách," uviedol Král s tým, že čísla boli platné k 31.12.

Svet zdravia reprofilizoval dokopy 672 lôžok, z toho 371 s napojeným na kyslík a 38 s umelou pľúcnou ventiláciou.

„Naša najväčšia michalovská nemocnica minulý týždeň zvýšila počet reprofilizovaných COVID lôžok zo 61 na 81. Spravila tak sama na základe zlej epidemiologickej situácii v regióne. V zmysle aktuálneho nariadenia ministerstva zdravotníctva všetky naše nemocnice posilnia počet lôžok s kyslíkom a zo všetkých síl naďalej zabezpečujú poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti," hovorí Král.

Dodáva, že sa tiež podieľajú na antigénovom a PCR testovaní a pripravujú sa aj na vakcinačný plán. Okrem toho sa vraj na základe dohody rozhodli prijať do nemocnice v Galante a Topoľčanoch 12 pacientov z fakultnej nitrianskej nemocnice.

Cigániková: Nesúhlasím s Visolajským

Súkromníkov sa zastáva aj poslankyňa a predsedníčka zdravotníckeho výboru parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS). Hovorí, že súkromné regionálne nemocnice sa snažia a robia, čo môžu.

Mnohé nie sú podľa nej zvyknuté na intubovanie, ventilovanie a prácu v ochranných oblekoch na rozdiel od zdravotníkov vo veľkých koncových nemocniciach. Podľa Cigánikovej súkromné nemocnice reprofilizujú viac lôžok, ako im káže ministerstvo.

„Od pána Visolajského a iných lekárov by som uvítala, keby sa zomkli a podporovali v týchto časoch a nehádzali vinu jeden na druhého. Či ide o lekára vo veľkej či malej nemocnici alebo v ambulancii, to je jedno. Navzájom sa potrebujeme, aby sa vedeli zastupovať. Všetci robia, čo vedia. Prekvapuje ma, že niekto, kto je blízky ministrovi zdravotníctva a je jeho poradcom ide touto nepríjemnou cestou," dodáva poslankyňa.

Na zlú situáciu zareagovala aj vláda prijatím nariadenia, na základe ktorého budú môcť nemocnice povolať do služby aj ambulantných lekárov. Špecialisti tak budú poskytovať starostlivosť v nemocniciach, kde je nedostatok zdravotníkov.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.