Spovede z prvej línie: Mladú lekárku trápi pohľad na lôžka, ktoré zapĺňajú jej kolegovia

Záchranárom sa stáva, že privezú pacienta do nemocnice, no nemajú ho kam uložiť.

Zdravotníci z celého Slovenska prosia ľudí, aby dodržiavali opatrenia a aby boli zodpovední. Lekári a sestry sú nakoniec tí, ktorí na zlú pandemickú situáciu doplácajú najviac, pretože sa musia neustále starať o pacientov v ťažkom stave.

O živote zdravotníka v prvej línii sme sa rozprávali s lekárkou na klinike pneumológie Univerzitnej nemocnice v Bratislave Ester Jenigárovou a hlavným záchranárom pre oblasť Komárna a Nových Zámkov Rastislavom Krchom.

Krcho hovorí, že záchranári tieto dni prežívajú veľmi ťažko a každým dňom je situácia horšia. Niektorí ľudia, ktorí im volajú nevedia, či sú covid pozitívni alebo či sa stretli s infikovanou osobou. Záchranári im preto musia najskôr urobiť antigénový test. Ak sa nakáza potvrdí, musia sa prezliecť do skafandrov. Dnes tvoria až 90 percent všetkých telefonátov na tiesňovú linku ľudia s dýchacími problémami.

Prečítajte si tiež:

Žiaľ, stáva sa aj to, že pacienta privezú do nemocnice, no nemajú pre neho miesto. Musia ho preto nechať na chodbe, kým sa uvoľní lôžko alebo aspoň vytvorí provizórne.

Na Vianoce videla rodinu po prvý raz od leta, na Silvestra už bola späť na jednotke intenzívnej starostlivosti. Lekárka Ester Jenigárová priznáva, že strach máva veľý. Najťažšími momentmi sú tie, keď sa musí starať o svojich kolegov. „Ubúda počet zdravotníkov a ľudia, ktorí ešte minulý týždeň so mnou pracovali, dnes ležia na lôžkach a bojujeme o ich život. To sú pre nás najťažšie chvíle," dodáva zdravotníčka.

V bratislavskom Ružinove sa nemocničné lôžka plnia rýchlo, no rýchlo sa aj uvoľňujú. Stavy pacientov sú vážne

Celý rozhovor so záchranárom a lekárkou si pozrite vo videu:


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.