V pondelok príde ďalšia várka vakcín, v januári by sme ich mali dostať 150-tisíc

Husia koža
Husia koža Zdroj: TASR/AP

Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že postupne by u nás mohlo byť zaočkovaných viac ako tri milióny obyvateľov.

V najbližších dňoch k nám dorazia ďalšie vakcíny. Už tento mesiac očakávame 150-tisíc očkovacích látok. Prvá várka má prísť už v pondelok, ďalšie budú chodiť raz týždenne.

Prví boli zdravotníci v prvej línii a politici. Zatiaľ očkujeme len zdravotnícky personál v šiestich pilotných nemocniciach.

„Doteraz sme v Univerzitnej nemocnici Bratislava zaočkovali viac ako 1800 zdravotníkov. Očkovanie realizujeme vo všetkých našich troch vakcinačných centrách v Ružinove, v Petržalke a na Kramároch," uvádza hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská.

„Vo Fakultnej nemocnici v Nitre bolo od 26. decembra do 31. decembra zaočkovaných 1065 zdravotníkov," pridáva sa hovorkyňa Tatiana Kubinec z Fakultnej nemocnice Nitra.

„Od nedele do dneska sme zaočkovali 670 zdravotníkov a očakávame dávku ďalších vakcín," pokračuje hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici Ružena Mataseje.

„Máme prihlásených 1300 záujemcov. Už 700 zamestnancov bolo zaočkovaných a dnes začíname očkovať ďalších 300. Predpokladáme, že do piatka budúceho týždňa by mali byť zaočkovaní všetci záujemcovia," zakončuje Monika Krišková z UNLP Košice.

Pomôcť by k tomu mali aj nové dodávky vakcín, ktoré očakávajú už od pondelka. Celkovo by ich malo prísť tento mesiac 150-tisíc.

„Dodávka ďalších vakcín je plánovaná na úvod budúceho týždňa, následne ďalšie dodávky vo frekvencii jedenkrát týždenne. Predpokladáme, že počas januára budú postupne prichádzať aj vakcíny od iných spoločností po ich úspešnej registrácii," informuje hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Slovensko má možnosť zakúpiť takmer 17 a pol milióna dávok potrebných na očkovanie. Aj firma Pfizer už požiadala o povolenie na aplikáciu šiestich dávok z jednej ampulky očkovacej látky namiesto súčasných piatich. Prvý s touto požiadavkou prišiel český premiér začiatkom týždňa. K rovnakému kroku aj bez stanoviska Európskej liekovej agentúry pristúpilo aj Taliansko.

Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že postupne by u nás mohlo byť zaočkovaných viac ako tri milióny obyvateľov. Teda približne toľko, koľko sa zúčastnilo na plošnom testovaní.

„Našim cieľom je postupne pokryť všetky okresy, ale aj ďalšie skupiny osôb vyzvaných k očkovaniu, podľa povolaní, rizika veku, zdravotného stavu a následne menej rizikovej širokej verejnosti nad 18 rokov, podľa fáz ako sú uvedené a schválené v Národnej stratégii očkovania proti ochoreniu COVID-19 v podmienkach SR," uzavrela tému Eliášová.

Téme sa venovala Miroslava Ondrejčíková:


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti