Vedenie mesta Liverpool žiada celoplošný lockdown v celej krajine

Britský premiér Boris Johnson.
Zdroj: TASR/AP

Veľká Británia, ktorá eviduje takmer 75 000 úmrtí súvisiacich s COVID-19.

Vedenie anglického mesta Liverpool britskú vládu žiada, aby opätovne zaviedla lockdown na celom území krajiny s cieľom zastaviť šírenie nového variantu koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom v nedeľu na svojej webovej stránke stanica BBC.

Úradujúca starostka Liverpoolu Wendy Simonová a mestská rada uviedli, že je potrebné konať urýchlene, pretože nárast počtu nových prípadov koronavírusu je „znepokojujúco" vysoký.

Ťažkosti podľa Simonovej spôsobuje rýchlosť šírenia nového variantu koronavírusu. Opatrenia, ktoré v Británii v súčasnosti platia, na tento variant nezaberajú.

„Cítime, že tieto tri veci - hromadné očkovanie, hromadné testovanie a určite lockdown zavedený na isté obdobie - je to, čo potrebujeme," povedala.

„Ako krajina dokážeme zvládnuť lockdown," uviedlo vedenie mesta Liverpool vo vyhlásení.
Počet prípadov nákazy v Liverpoole sa za posledné dva týždne takmer strojnásobil a v meste v súčasnosti registrujú 350 nakazených na každých 100 000 obyvateľov, píše BBC. Liverpool má takmer pol milióna obyvateľov.

V meste začiatkom novembra 2020 uskutočnili hromadné testovanie, na základe ktorého zmiernili opatrenia z tretieho (najvyššieho) na druhý stupeň. Od štvrtka 31. decembra však v Liverpoole opäť platia opatrenia tretieho stupňa. Trojstupňový systém zaviedla britská vláda ešte v septembri minulého roka.

Britský premiér Boris Johnson v nedeľu varoval, že v Anglicku budú pravdepodobne sprísnené opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu, ktorého nový nákazlivejší variant prispel k zvýšeniu miery infekcie v krajine na dosiaľ najvyššiu úroveň.

Spojené kráľovstvo je v akútnej fáze epidémie, keď v uplynulých piatich dňoch zaznamenalo viac než 50 000 nových prípadov nákazy denne. V sobotu hlásilo denné maximum 57 725 nových pozitívne testovaných.

Británia, ktorá eviduje takmer 75 000 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19, sa podľa dostupných údajov strieda s Talianskom na pozícii najviac postihnutej európskej krajiny, píše agentúra AP.

LIVERPOOL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.