Mnohé krajiny hlásia po sviatkoch ďalšiu vlnu pandémie

Na snímke rakva s telom zosnulého futbalistu Diegom Maradonom počas rozlúčky v prezidentskom paláci v argentínskom Buenos Aires.
Zdroj: Shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Zavádzajú nové opatrenia.

Nórsko zavedie nové opatrenia, ktoré majú zabrániť ďalšej vlne šírenia koronavírusovej epidémie. Opatrenia budú zahŕňať celoštátny zákaz podávania alkoholu v reštauráciách a baroch alebo zákaz návštev. Na tlačovej konferencii to v nedeľu uviedla nórska premiérka Erna Solbergová, ktorú citovala tlačová agentúra Reuters.

Závažná tretia vlna epidémie: Japonsko zvažuje vyhlásenie výnimočného stavu pre Tokio a okolie

Reprodukčné číslo ukazujúce priemerný počet ďalších nakazených od jedného pozitívne testovaného človeka sa v tejto severskej krajine počas uplynulého mesiaca zvýšilo na 1,3. „Vidíme, že prichádza nová vlna infekcie," vyhlásila premiérka. Podľa nej musia Nóri na dva týždne pozastaviť svoj spoločenský život, aby sa pandémia "nevymkla spod kontroly". Súčasnú situáciu podľa nej spôsobili vianočné a novoročné oslavy, ako aj výskyt nového nákazlivejšieho variantu koronavírusu SARS-CoV-2.

Nórsko vo štvrtok zaviedlo povinnosť testovania všetkých cestujúcich zo zahraničia. Úrady sa obávajú zavlečenia nového nákazlivejšieho variantu koronavírusu zo Spojeného kráľovstva.

Nórska vláda v sobotu oznámila prerušenie vyučovania na vysokých školách. Obchody, materské školy a základné školy však zostanú otvorené. Rovnako aj stredné školy, ktoré však budú vo väčšej miere využívať vzdelávanie na diaľku.

Menšie hraničné priechody zostávajú zatvorené, keďže nemajú kapacitu na testovanie, zatiaľ čo pri kontrole arktických hraníc s Fínskom bude pomáhať armáda. Nórsko koncom minulého roka zaznamenalo 14-dňové kumulatívne číslo prípadov ochorenia COVID-19 na úrovni 114 na 100.000 obyvateľov. Po Islande, Grécku a Fínsku ide o najnižší počet nových prípadov nákazy koronavírusom, uviedlo Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Francúzsko má veľký nárast nových prípadov nákazy koronavírusom

Francúzsko v nedeľu zaznamenalo 12.489 nových prípadov nákazy koronavírusom. Oproti sobote, keď úrady hlásili 3466 nových prípadov, ide o veľký nárast, uviedlo podľa tlačovej agentúry Reuters tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Chorobe COVID-19 podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 116 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 65.037. V sobotu nákaze podľahlo 157 osôb. Celkovo sa od začiatku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 v krajine nakazilo 2.665.728 obyvateľov. Vo Francúzsku platí od polovice decembra v dôsledku nepriaznivej epidemiologickej situácie nočný zákaz vychádzania od 20.00 h do 06.00 h, ktorý nezrušili ani kvôli novoročným oslavám, a tiež striktný zákaz zhromažďovania väčšieho počtu osôb.

V 15 departementoch na severovýchode a juhovýchode krajiny sa celoplošný zákaz vychádzania začína dokonca o dve hodiny skôr, a to od 18.00 h. Ľudia môžu opustiť svoje domovy napríklad len za účelom cestovania do práce či návštevy lekára. Pre Paríž toto dodatočné opatrenie zatiaľ neplatí.

„Vírus sa vo Francúzsku ďalej šíri, avšak nerovnomerne medzi regiónmi," povedal predtým hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal. Dodal, že ak sa bude situácia v určitých oblastiach ďalej zhoršovať, vláda prijme potrebné rozhodnutia.

Schválenia tohto opatrenia sa dožadovali najmä starostovia miest čoraz viac znepokojení situáciou v tamojších nemocniciach, ktoré sú preťažené v dôsledku prílivu infikovaných pacientov.

Brazília zaznamenala od začiatku pandémie už viac než 7,7 milióna nakazených

Brazília zaznamenala za uplynulých 24 hodín ďalších 17.341 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a 293 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19. Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

V tejto najväčšej a najľudnatejšej krajine Južnej Ameriky zaznamenali podľa údajov z rezortu zdravotníctva od začiatku pandémie už viac než 7,7 milióna nakazených a 196.018 súvisiacich úmrtí. Brazília, kde prvý prípad koronavírusu potvrdili 26. februára 2020, patrí v zozname štátov s najvyšším počtom infikovaných pacientov na tretie miesto po Spojených štátoch a Indii.
Čo sa týka najvyššej úmrtnosti na COVID-19, je Brazília na druhom mieste za Spojenými štátmi.

Brazília pred Vianocami zakázala letecké spojenia so Spojeným kráľovstvom s cieľom zabrániť šíreniu nákazy novou mutáciou koronavírusu SARS-CoV-2. Brazílska vláda oznámila, že dočasne zakazuje lety smerujúce priamo z Británie i tie, ktoré cez túto krajinu prechádzajú. Vláda takisto cudzincom, ktorí v období posledných 14 dní Britániu navštívili, neumožňuje nastúpiť na lietadlá smerujúce do Brazílie.

OSLO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.