Nitra sprísňuje protiepidemické opatrenia. Vstup do mesta budú strážiť policajti

Za posledných 24 hodín zomrelo v nitrianskej nemocnici 10 covid pacientov.

Nitra sprísňuje protiepidemické opatrenia. Situácia v meste a okolí je mimoriadne vážna. Za posledných sedem dní ide o najhorší okres, vyhlásil primátor Marek Hattas. Informoval, že ústrednému krízovému štábu navrhujú viacero sprísnení opatrení:

1. obmedzenie činnosti, čo najväčšieho počtu prevádzok. Väčšie prevádzky by mali pravidelne testovať svojich zamestnancov

2. vydať vyhlášku, ktorou sa sprísňuje koncentrácia 1 zákazníka na 25 metrov štvorcových

3. do škôlok môžu chodiť iba deti rodičov, ktorí pracujú v prvej línii a v kritickej infraštruktúre

4. veľkí zamestnávatelia musia nariadiť home office, ak to povoľuje ich povaha práce

Hattas dodal, že v jeho regióne je situácia rovnako vážna, aká bola na Orave. „Sme v takom stave, ako to bolo na Orave. Treba prijať ďalšie opatrenia," uviedol primátor Hattas. „Je na mieste aj otázka tvrdého lockdownu. Nám nepomôže zavrieť mesto, potrebujeme to v celom okrese," dodal.

Hromadné pretestovanie obyvateľov bude v piatok, sobotu a v nedeľu

Nitra chystá cez víkend aj plošné testovanie antigénovými testami. Odberových miest bude asi 40. Bude ich síce o niečo menej, ale teraz sa bude testovať tri dni. „Pokiaľ nepríde k úplnému lockdownu, budeme testovat v piatok, sobotu a v nedeľu," povedal Hattas.

„Je to apel na obyvateľov, prídite sa otestovať. Budete vedieť, že tým chránite svoju rodinu, priateľov a kolegov," vyhlásil primátor Hattas.

Polícia: Vyzýva ľudí, aby do Nitry radšej necestovali

Nitrianska polícia sprísni od utorka (5. 1.) kontroly zamerané na potrebu cestovania do mesta. Cieľom je obmedziť počet ľudí v Nitre a tým znížiť riziko prenosu ochorenia COVID-19.

Polícia pristúpila k tomuto kroku pre vážnu epidemiologickú situáciu. „Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre vyzýva občanov, aby dodržiavali aktuálne protiepidemiologické opatrenia s dôrazom na zákaz vychádzania a do Nitry necestovali," vyzvala polícia.

V prípade, že niekto dochádza do Nitry do zamestnania alebo za podnikaním, musí si zabezpečiť potvrdenie od zamestnávateľa alebo iný dokument. „Tým potom môže preukázať nutnosť svojej cesty," informovala polícia.

Situácia v nitrianskej nemocnici je kritická

Za 24 hodín zomrelo v Nitre 10 pacientov nakazených koronavírusom. Majú 195 covidových pacientov a 16 je na umelej pľúcnej ventilácii, upresnil riaditeľ nitrianskej fakultnej nemocnice Milan Dubaj.

Koordináciu procesov prijímania a presunu pacientov osobne riadi minister zdravotníctva. „Sme na hrane možností, pravdepodobne nebudú stačiť ani ďalšie kapacity," vyhlásil riaditeľ.

Osem covid pacientov prevezú z Nitry do Komárna, dvoch do Topoľčian a miesta ponúkla aj Bratislava a Banská Bystrica. „Je veľmi náročné prevážať ventilovaných pacientov," uviedol riaditeľ.

Šéf nemocnice povedal, že zdravotníkov veľmi zasiahla smrť ich 47-ročného kolegu, ktorý poskytoval pomoc na covid oddelení. „Je to už situácia za čiarou, je to situácia za hranou, obdivujem tých ľudí, ktorí ešte dokážu medicínsky liečiť," povedal Dubaj.

Prečítajte si tiež:

V Nitre v nedeľu aj v pondelok zasadal okresný krízový štáb. Zvolal ho riaditeľ nitrianskej nemocnice Milan Dubaj. Nemocnica mala cez víkend problém s extrémnym odberom kyslíka. Situáciu sa zdravotníkom nakoniec podarilo stabilizovať.

Je verejne známe, že najhoršia situácia, čo sa týka nemocníc, je v Nitre. Tomáš Debnár, ktorý pracuje v nemocnici v Nitre na urgente, opísal na sociálnej sieti svoj každodenný boj. Na vlastné oči videl, ako prišlo deväť sanitiek s ľuďmi, z ktorých mnohí sa dusili a potrebovali kyslík. Jednu sanitku dokázal prevziať až po štyroch hodinách, pretože nemal pacienta kam uložiť.

„Volám, na ktoré oddelenie uložiť pacientov. Nemáme miesto, nemám miesto. Nemám kyslík. Pozeráš na chudáka človeka, ako sa dusí. Jednoducho pľúca to nezvládajú, nedýchajú dostatočne. Nemajú kyslík. Okysličenie klesá. Voláš rýchlo ARO. Nemôžeme pán doktor, už intubujeme iného pacienta, ale príde hneď. Zničený, spotený, zronený, absolútne vyčerpaný anestéziológ prichádza. Pán doktor, pacient zomrel, mám miesto. Chápeš? V hlave mi ide hm, má miesto, super, na druhej strane, niekto práve zomrel, aby mal to miesto. Perfektná medicína. Vojnová medicína. Buď žiješ alebo si mŕtvy. Bez okolkov ťa vynesú z izby, zavrú kyslík, nech sa nemíňa, potrebuje ho iný, tento je mŕtvy. Zabaľte ho do vreca, zajtra ho niekto odnesie," opisuje svoje hrozné zážitky z nemocnice.

NITRA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.