Škandál s očkovaním v Poľsku: Niektoré celebrity dostali dávku skôr ako zdravotníci

Devon Murray stojac za Danielom Radcliffom (alias Harrym Potterom) vo filme Harry Potter a Ohnivá čaša
Zdroj: Profimedia

Neboli ešte na rade, ale už sa pochválili tým, že sú zaočkovaní.

Poľsko rieši škandál s očkovaním proti novému typu koronavírusu. Podľa agentúry Profimedia dostali vakcínu aj niektoré známe osobnosti, aj keď ešte neboli na rade.

Verejne známi ľudia mali tak prednosť pred ostatnými skupinami, ako sú zdravotníci, seniori a ľudia so zdravotnými problémami. To, že vakcínu už dostal, priznal aj bývalý poľský premiér Leszek Miller a s ním aj niekoľko hercov a herečiek. Okolo tohto škandálu panujú nejasnosti, prečo sa tak vlastne stalo.

Varšavská lekárska univerzita (WUM) informovala, že nezávisle na vakcínach určených výhradne zdravotníkom získala od štátnej správy hmotných rezerv niekoľko dávok, ktoré bolo nutné spotrebovať do konca roka. Z nich vraj časť použili pre zamestnancov svojich nemocníc a ich rodiny a tiež pre 18 známych osobností. Tie mali súhlasiť s tým, že tak podporia očkovaciu kampaň.

Šéf štátnej správy hmotných rezerv Michal Kuczmierowski pre médiá uviedol, že lekárska univerzita žiadne dodatočné vakcíny nedostala a určite nie „dávku pre celebrity". Dodal, že očkovanie bolo určené výhradne pre zdravotníkov.

Zdroj: Profimedia

K škandálu sa vyjadril aj súčasný premiér a minister zdravotníctva. Univerzitu podľa nich čaká kontrola. „Mediálne informácie o známych osobnostiach, ktorí sa nechali zaočkovať mimo poriadia, sú naozajstným škandálom," uviedol premiér Mateusz Morawiecki.

Ponuku zo strany WUM využil napríklad 74-ročný herec Andrzej Seweryn. Uviedol, že sa tak chcel pridať k akcii na podporu očkovania. Zaočkovať sa nechal aj Leszek Miller, ktorý je europoslancom a má 75 rokov.

VARŠAVA/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľsko

Dôležité udalosti