Koľko percent ľudí prejavilo ochotu nechať sa zaočkovať? Tu sú prieskumy z 15 krajín sveta

3.jpg
Zdroj: shutterstock/funnyangel

Najpozitívnejší vzťah k vakcinácii v prieskume vyjadrili Číňania, čo nie je až také prekvapenie.

Cieľom vakcinácie obyvateľstva je podľa odborníkov dosiahnuť kritickú hranicu zaočkovaných, čo vírusu znemožní masové šírenie. Presné číslo nevieme, podľa niektorých odhadov, by mohlo stačiť zaočkovanie 70 percent obyvateľstva, iné hovoria až o 90 percentách.

Okrem momentálnej nedostupnosti vakcíny však táto snaha naráža aj na odpor veľkej časti obyvateľstva. Ukázal to aj aktuálny prieskum agentúry Ipsos, ktorý vznikol v spolupráci s organizáciou Svetové ekonomické fórum. Uskutočnil sa medzi 17 a 20. decembrom v 15 krajinách na vzorke 13 500 dospelých osôb.

Z prieskumu vyplýva, že spomedzi najväčších svetových ekonomík je najväčší odpor voči očkovaniu vo Francúzsku. Najpozitívnejší vzťah k vakcinácii v prieskume vyjadrili Číňania, čo nie je až také prekvapenie.


Slovensko síce v rebríčku nefiguruje, no podobné prieskumy vznikli aj u nás. V apríli sa na túto tému uskutočnil prieskum spoločností MNFORCE/Seesame, ktorý prebiehal v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied. Dáta sa zbierali medzi 21. až 23. aprílom na reprezentatívnej vzorke tisíc ľudí. Zaočkovať by sa dalo iba 40,9 percenta opýtaných Slovákov a Sloveniek.

Ďalší prieskum, tentoraz od agentúry Median na objednávku RTVS, sa uskutočnil medzi 3. a 10. decembrom na vzorke 1007 respondentov. Kladný postoj k očkovaniu v ňom vyjadrilo iba 37 percent opýtaných.

BRATISLAVA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti