Tempo očkovania v Izraeli ohromilo svet. Minister zdravotníctva prezradil recept na úspech

Izrael za vakcínu zrejme zaplatil viac ako ostatné krajiny.

Izrael zaočkoval prvou dávkou vakcíny už vyše 10 percent obyvateľstva. Nad rýchlym tempom vakcinácie v židovskom štáte žasne celý svet. Podľa plánov izraelskej vlády by mali do konca januára dostať prvú dávku očkovacej látky všetky najohrozenejšie skupiny obyvateľstva. Píše o tom portál NY Times.

Izraelský minister zdravotníctva Juli Edelstein hovorí, že za to vďačia včasnej príprave a nákupu vakcíny. Izrael za ňu pritom zrejme zaplatil viac ako ostatné krajiny.

„Aj keby sme otvorili ekonomiku iba o týždeň skôr, stálo by to za to," myslí si Edelstein

Izraelská očkovacia kampaň sa začala už 20. decembra a v prepočte na počet obyvateľov už dokázali zaočkovať trikrát viac ľudí ako druhá krajina v poradí, ktorou je Bahrajn.

Z údajov, ktoré zozbieral portál Our World in Data, vyplýva, že v celkových číslach Izrael predbehli iba Čína a USA. Izrael má pri tom iba 9 miliónov obyvateľov.

Aj keď sa počas kampane za očkovanie objavili obavy, že bohatšie európske štáty budú masovo skupovať vakcínu na úkor chudobnejšieho sveta, zatiaľ to tak nevyzerá. Európske krajiny v porovnaní s Izraelom zaočkovali iba zanedbateľnú časť obyvateľstva.


Ako píše NY Times, k úspechu vakcinácie prispela aj vyspelosť izraelského zdravotníctva, ktoré prešlo kompletnou digitalizáciou.

Minister zdravotníctva tvrdí, že firmy mali záujem dodávať Izraelu zdravotnícky materiál na základe dobrej reputácie izraelských zdravotných poisťovní. Izrael začal s farmaceutickými firmami vyjednávať veľmi skoro. Tamojšie úrady zatiaľ dojednané ceny vakcín, ani ich počet, nezverejnili.

Denník Guardian ale upozornil, že dávky vakcíny, ktoré sú určené pre Západný breh Jordánu, sú dostupné len pre izraelských osadníkov. Približne 2,7 milióna Palestínčanov si na svoje dávky bude musieť počkať. 


TEL AVIV/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti