Nový kmeň koronavírusu je definitívne tu. Musíme sa chrániť ešte viac ako doteraz

Podľa virológa Borisa Klempu zatiaľ odborníci nemajú jasný dôkaz, ako veľmi je rozšírený.

Na Slovensku potvrdili nový kmeň koronavírusu, ktorý sa začal šíriť v oblasti južného Anglicka. Podarilo sa to tímu okolo virológa Borisa Klempu z Biomedicínskeho centra SAV a ďalším odborníkom. Virológ vysvetľuje, čo všetko predchádzalo objaveniu tohto kmeňa u nás na vzorkách v okrese Michalovce a prečo je teraz dôležité dodržiavať všetky opatrenia ešte intenzívnejšie.

Ako ste odhalili nový kmeň vírusu na našom území?

Je to výsledok veľmi širokej spolupráce, z ktorej sa veľmi teším. Intervenčný tím ministerstva zdravotníctva a organizácia Zdravé regióny vytipovali miesta na Slovensku, kam sa veľa ľudí vracalo z Anglicka a vírus sa šíril rýchlo. V teréne odobrali vzorky, ktoré sa následne dostali k nám. Toto sa udialo ešte medzi sviatkami.

Čo nasledovalo?

Vzorky sme najskôr rutinne otestovali na prítomnosť koronavírusu. Tak sme získali vírusovú RNA vzorku, ktorú sme mohli použiť na sekvenovanie, teda stanovenie genetického kódu vírusu. V poslednom období sa tieto technológie zlepšili natoľko, že sme to boli schopní spraviť veľmi rýchlo. Spolupracovali sme aj s Prírodovedeckou fakultou, aj bioinformatikmi z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. Napriek celému pokroku to však nie je metóda, ktorou by sme denne vedeli rozpoznať stovky vzoriek. Teraz sme sekvenovali len prvých 12 vzoriek, pričom v desiatich z nich sme nový kmeň odhalili.

Nový kmeň má mať až o 70 percent vyššiu schopnosť šírenia. Aké opatrenia nám pomôžu chrániť sa pred ním? Stále platí nosiť rúška, umývať si ruky či dodržiavať odstup?

Áno, stále sú účinné všetky tieto opatrenia. Je to to najlepšie, čo zatiaľ v boji s vírusom máme a čím sa môžeme riadiť. Mať na tvári rúško, dodržiavať hygienu a dostatočné odstupy či izolovať sa musíme ešte viac a striktnejšie.

Tento kmeň sa podľa dostupných informácií šíri rýchlo aj medzi deťmi. Je už známe, či spôsobuje aj vážnejšie príznaky?

Zatiaľ ide o dáta, ktoré sú viac-menej iba epidemiologické. Presnejšie detaily z virologickej oblasti ešte nemáme. To, že sa takýto kmeň objavil, je určite zlá správa, no na všetko ostatné si budeme musieť počkať. Zatiaľ máme poznatky odpozorované iba z toho, ako sa vírus šíril v rámci Veľkej Británie. Nič nenasvedčuje tomu, že príznaky ochorenia z nového kmeňa sú vážnejšie.

Viete predpokladať, ako veľmi je nový kmeň na Slovensku rozšírený?

Naše skúmané vzorky boli vytipované veľmi cielene, dalo sa teda predpokladať, že ho v okrese Michalovce v týchto dňoch nájdeme. S istotou vieme povedať, že máme jednoznačný a definitívny dôkaz o prítomnosti tohto kmeňa u nás. Zatiaľ však nemáme jasný dôkaz, ako veľmi je rozšírený. Na to si budeme musieť počkať a dopracujeme sa k tomu aj ďalším sekvenovaním, čo však bude trvať dlhšie. Môže sa však využiť špecifická forma PCR testov, ktorá bude schopná odlíšiť tento kmeň od iných. Tým by sme vedeli pretestovať rádovo viac vzoriek.

Ako si môžeme túto PCR formu predstaviť? Znamená to, že budú laboratóriá schopné ukázať, že ide o anglický kmeň, pri každom PCR teste?

Nie priamo pri diagnostickej PCR, skôr by to mohlo byť tak, že pri už identifikovanej pozitívnej vzorke by namiesto sekvenovania stačilo urobiť ešte jeden PCR test navyše.

Stále platia predpoklady, že očkovacie látky by mali byť účinné aj voči novému kmeňu?

Áno, očkovacie látky by mali byť účinné. Deklarovali to aj samotní výrobcovia vakcín. V tejto pandémii sme od začiatku svedkami toho, že výskum prebieha veľmi zrýchlene. Predpokladám teda, že sa onedlho objaví veľa laboratórnych štúdií, ktoré budú účinnosť analyzovať s väčšou presnosťou. Budú sa napríklad skúmať séra od zaočkovaných ľudí, ktorí sa zúčastnili na klinických testoch. A tých bolo naozaj veľa. Štúdie budú sledovať, do akej miery je tento nový kmeň neutralizovaný sérami zaočkovaných. Teda, či a ako veľmi dokáže vakcína v skutočnosti chrániť pred novým kmeňom.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mutácia

Dôležité udalosti