Krajčí: Nová mutácia koronavírusu sa zrejme šíri po celom Slovensku

Podľa ministra to dokazuje krivka nových prípadov, ktorá sa podobá tej z južného Anglicka.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí poskytol bližšie informácie k novej mutácii koronavírusu, ktorý koluje už aj na Slovensku. Potvrdili to laboratórne testy.

Upozorňuje, že nový variant je infekčnejší a tvar našej krivky je veľmi podobný ako krivka v postihnutých častiach Anglicka. Je preto možné, že nový variant odhalia v ďalších regiónoch Slovenska. Rezort zdravotníctva preto spúšťa skríning pozitívne testovaných na nový variant vírusu.

V spolupráci so slovenskými vedcami plánuje v čo najkratšom čase získať primer pre S gén PCR, pomocou ktorého budeme vedieť skríning realizovať.

„Regionálne úrady verejného zdravotníctva zároveň realizujú zvýšený monitoring všetkých cestujúcich z Veľkej Británie zameraný na dodržiavanie karantény a následného testovania na území Slovenskej republiky," vyhlásil Krajčí. V prípade pozitivity budú testy diagnostikované aj na prítomnosť novej mutácie.

„Vzhľadom na vysoké reprodukčné číslo nového variantu koronavírusu je jasné, že boj s ním je o 40 percent ťažší, ako s pôvodným typom vírusu. Vyžaduje si tvrdé opatrenia obmedzujúce mobilitu s maximálnou elimináciou sociálnych kontaktov, teda stav, ktorý je momentálne na Slovensku v platnosti. Nádejou je očkovanie. Imunitná odpoveď vakcíny Comirnaty od firmy BioNTech-Pfizer, je podľa dostupných zistení dostatočná, aby nás chránila aj pred ochorením COVID-19, ktorý spôsobuje nový, infekčnejší variant vírusu. Tie isté zistenia dokázali aj britskí vedci u vakcíny od konzorcia Astra Zeneca a Oxfordská univerzita," dodáva minister Krajčí.

Zároveň dodáva, že od 7. januára sa bude očkovať zdravotnícky personál vo viac ako päťdesiatich nemocniciach. Následne bude v každom okrese nemocnica, ktorá bude vakcinačným centrom s objednávacím systémom. V januári príde na Slovensko 208-tisíc vakcín Comirnaty a predpokladá sa aj dovoz 12-tisíc dávok od Moderny. Krajčí dúfa, že príde aj vakcína od konzorcia Astra Zeneca a Oxfordská univerzita.

Reportáž spracovala Zuzana Javorová.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mutácia

Dôležité udalosti