Očkovať začali už aj na severe Slovenska. Prví zaočkovaní hovoria o novej nádeji

17_mindak_pes_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Odborník tvrdí, že hoci vás neochráni, dá telu informáciu, ktorú pri sebaobrane použije náš imunitný systém.

S očkovaním proti novému koronavírusu začali už aj v nemocniciach v Žiline a aj v Martine a už prví zaočkovaní svorne hovoria o novej nádeji.

V Žilinskom kraji bol prvým dlhoročný infektológ Igor Štúr. Priznal sa nám, že v odbore pracuje dlhšie než 40 rokov a videl už veľa vecí, ale súčasnú pandémiu považuje za bezprecedentný stav.

Medicínsky riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Bízik hovorí, že „korona“ priniesla do spoločnosti stovky mŕtvych, kolabujúce zdravotníctvo a stagnujúcu ekonomiku. Očkovanie vnímajú ako svetlo na konci tunela, do ktorého nás vtiahla pandémia aj pochybovači.

„Mali by sa tam ísť pozrieť a urobiť si tam jednodňovú brigádu, aby videli, aké sú tam stavy. Dnes na umelej pľúcnej ventilácii máme ročníky 1973, 1984 a bojujeme o život,“ konštatoval riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek.

Špičkový imunológ Miloš Jeseňák vysvetľuje, že vakcína sama osebe človeka neochráni. Iba prinesie telu informáciu, ktorú pri sebaobrane použije náš vlastný imunitný systém. Samotná vakcína sa v tele bezpečne rozloží. „Z môjho pohľadu ako imunológa je to niečo veľmi fascinujúce a veľmi zaujímavo vymyslené a predpokladám, že tento princíp zabezpečí nielen dobrú účinnosť, ale aj bezpečnosť,“ zdôraznil.

Viac sa dozviete v reportáži Mariana Lechana a Michala Bujnu.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

ŽILINA, MARTIN/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti