Pandémia si vyžiadala ďalšiu obeť medzi zdravotníkmi

Pani Jana (†55) bola sestra na internom oddelení, posledné mesiace venovala boju s COVID-om.

Starala sa o pacientov s COVID-om, nakoniec v nemocnici tomuto ochoreniu podľahla. Pandémia si vyžiadala ďalšiu obeť medzi zdravotníkmi. Len pred pár dňami navyše nečakane na toto ochorenie zomrel aj vojak, ktorý takisto vypomáhal v nemocnici.

Pani Jana Backová (†55) pracovala dlhé roky v nemocnici ako sestra na internom oddelení. Posledné mesiace venovala boju s COVID-om. Podľa kolegyne bola veľmi zlatá, plná elánu, každému, komu mohla, pomohla, mali ju veľmi radi a všetkým bude veľmi chýbať.

Starala sa o covidových pacientov, vírus ju na lôžko dostal ešte v novembri. Po vyše mesačnom trápení nakoniec ochoreniu podľahla. Je to prvá obeť spomedzi zdravotných sestier.

„Bola taká veľká bojovníčka a dúfali sme a verili sme, že tento boj vyhrá. Je to vírus, ktorý je nevyspytateľný, ale je to naše povolanie, je to naše poslanie a, bohužiaľ, sme tu preto, aby sme pomáhali tým druhým a niekedy aj tak, že nedokážeme pomôcť sami sebe,“ vyznala sa kolegyna nebohej sestričky.

Zdroj: Facebook.com/VOJACI OSSR

Podobne chorým na COVID-19 vypomáhal v nitrianskej nemocnici na Infekčnej klinike aj vojak Jozef Horňák. Vzorky odoberal aj počas celoplošného testovania. Infekcia nakoniec dostala aj jeho. Na ochorenie sa liečil tri týždne.

„V prvý deň roka nás navždy opustil náš kolega, vojak, zdravotník a otec, Jozef Horňák. Jozef prišiel z vlastnej iniciatívy k nám do nemocnice a zaujímal sa o voľné pracovné miesta. Nastúpil do práce 16. septembra, pričom mu bola ponúknutá práca práve na covidovom oddelení, čo Jozef neodmietol a naozaj veľmi obetavo pristupoval k starostlivosti o pacientov nitrianskej nemocnice,“ napísali nám v stanovisku z nemocnice.

Ľudí s pozitívnym výskytom koronavírusu pribúda aj medzi zdravotníkmi. Od začiatku pandémie sa na COVID-19 liečilo viac než 10-tisíc z nich. A viacerí z práce vypadli aj preto, že boli pozitívni a museli zostať doma v karanténe.

„Personálnu situáciu veľmi pozorne sledujeme. Faktom je, že zdravotníci majú aj svoj civilný život mimo práce a riziko nákazy koronavírusom môže hroziť, hoci nevedome, práve tam,“ konštatovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

K dnešnému dňu je medzi aktívnymi prípadmi COVID-19 aj takmer 3 400 zdravotníkov. To sú však ľudia naprieč celým spektrom. Teda nielen z nemocničného, ale aj z ambulantného a sociálneho prostredia.

A keďže chýbajú v práci, ministerstvo zdravotníctva požiadalo o pomoc študentov. „V predstihu sme nastavili mechanizmus riešení, ako napr. výpomoc prostredníctvom študentov piateho a šiesteho ročníka Lekárskych fakúlt, otvorenie možností pre príchod zdravotníckeho personálu zo zahraničia, ako aj prosbu o pomoc v nemocniciach lekárom z ambulancií,“ dodala Eliášová.

Ľudia z prvej línie chcú naďalej chrániť naše zdravie a starať sa o každého pacienta. No malú pomoc v týchto časoch očakávajú aj od nás. A to aspoň v dodržiavaní opatrení.

Reportáž spracovali Michaela Bendíková a Ľubica Janíková.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti