Dobrá správa o druhej vakcíne. EÚ by ju mohla schváliť za pár hodín

Radosť amerických mladíkov.
Radosť amerických mladíkov. Zdroj: TASR/AP

Aj táto vakcína sa bude podávať v dvoch dávkach.

Európska únia by mohla schváliť použitie druhej vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 už "v najbližších hodinách".

V utorok to uviedol predseda Európskej rady Charles Michel s tým, že lídri EÚ usporiadajú prostredníctvom videokonferencie koncom januára summit zameraný na zdravotnú krízu, píše AFP.

Členské krajiny EÚ vyvíjajú nátlak na Európsku agentúru pre lieky a žiadajú ju, aby schválila vakcínu proti koronavírusu od americkej firmy Moderna. Agentúra by mala rozhodnutie o podmienečnom povolení vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od Moderny prijať v stredu (6. 1.).

"Aj keď to nie je isté, dúfame, že druhá vakcína bude schválená už v najbližších hodinách," uviedol Michel v Lisabone na tlačovej konferencii pri príležitosti začiatku portugalského predsedníctva v Rade Európskej únie.

Prečítajte si tiež:

Michel dodal, že získať vakcíny pre takmer 450 miliónov ľudí v EÚ je "obrovská výzva". Trval však na tom, že "Európska komisia popri členských štátoch pracuje vo dne v noci, aby zabezpečila, že môžeme zvýšiť počet dostupných vakcín" a pritom "rešpektuje nezávislosť (Európskej) agentúry pre lieky".

Vakcína od nemeckej spoločnosti BioNTech a amerického koncernu Pfizer je zatiaľ jedinou povolenou na jednotnom trhu EÚ na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Podáva sa v dvoch dávkach a očkovanie vo väčšine členských krajín EÚ sa začalo 27. decembra 2020.

Európska komisia v mene členských štátov EÚ objednala od spoločnosti Moderna prvotnú dávku 80 miliónov vakcín s možnosťou dokúpenia ďalších 80 miliónov dávok. Aj vakcína od Moderny sa bude podávať v dvoch dávkach.


LISABON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti