WHO ide do Číny, aby našla pôvod koronavírusu. Miestne úrady im v tom bránia

Igor Matovič predstavuje tzv. prvú pomoc zamestnancom, živnostníkom a firmám.
Zdroj: AP Photo/Ng Han Guan

Vedci pod vedením WHO by sa chceli vrátiť na trhovisko vo Wu-chane, kde vlani v decembri zaznamenali prvé prípady koronavírusu SARS-CoV-2.

Odkladanie už dlhý čas plánovanej misie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Číne nie je iba otázkou vstupných víz, nechal sa v stredu počuť Peking.

Predstavitelia WHO majú v krajine skúmať pôvod koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý sa po prvý raz objavil pred rokom v stredočínskom meste Wu-chan. Podľa pôvodného časového harmonogramu sa táto značne spolitizovaná misia mala začať už tento týždeň, píše agentúra AFP.

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing v stredu na tlačovom brífingu povedala, že rokovania medzi oboma stranami, týkajúce sa presného dátumu a presne stanoveného popisu činnosti odbornej delegácie, sa ešte neskončili.

"Otázka vypátrania pôvodu (koronavírusu) je neuveriteľne zložitá. Aby sme zabezpečili, že práca medzinárodného expertného tímu bude mať hladký priebeh, musíme urobiť nevyhnutné úkony a všetko náležite pripraviť," zdôvodnila hovorkyňa rezortu čínskej diplomacie.

Čína podľa jej slov "robí všetko pre to, aby medzinárodnej skupine odborníkov zabezpečila na pobyt v Číne dobré podmienky".

WHO oznámila ešte vlani v decembri, že v januári vycestuje do Číny medzinárodný tím expertov, aby pomohol pri vyšetrovaní možného pôvodu ochorenia COVID-19 u zvierat. V tíme týchto odborníkov majú byť epidemiológovia a veterinárni špecialisti.

Vedci pod vedením WHO by sa chceli vrátiť na trhovisko vo Wu-chane, kde vlani v decembri zaznamenali prvé prípady koronavírusu SARS-CoV-2.

Nový koronavírus sa postupne z Číny rozšíril do celého sveta. Nakazilo sa ním viac ako 86 miliónov ľudí a viac ako 1,8 milióna zomrelo v spojitosti s ochorením COVID-19 - chorobou, ktorú tento vírus spôsobuje.

PEKING/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti