Nemajú žiaden prípad koronavírusu. Obyvatelia tejto krajiny môžu byť prví na svete úplne zaočkovaní

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock / UDOM PINYO

Na súostroví žije 18-tisíc obyvateľov a očkovať ich budú vakcínou spoločnosti Moderna.

Tichomorská krajina Palau, ktorá je jedným z mála miest na Zemi bez jediného prípadu ochorenia Covid-19, by sa čoskoro mohla stať jednou z prvých krajín, kde sa podarí zaočkovať všetkých obyvateľov. Informuje o tom CNN.

Súostrovie, ktoré je domovom pre 18 000 obyvateľov, dostalo v sobotu svoju prvú zásielku vakcíny vyvinutej americkou farmaceutickou spoločnosťou Moderna. Očkovanie sa začalo nasledujúci deň, informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva Palau na Twitteri. Podľa úradov si krajina zvolila túto vakcínu pre jej jednoduchšie skladovanie v bežných chladničkách.

Prvá zásielka obsahovala 2 800 vakcín, ktoré budú podané v dvoch dávkach 28-dňovým odstupom. Podľa vyhlásenia ministerstva budú medzi prvými očkovaní zdravotnícki pracovníci, kľúčoví úradníci a zraniteľné skupiny.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie Palau doposiaľ nezaznamenal ani jeden prípad nákazy koronavírusom ani úmrtie súvisiace s ním. Dôvodom je pravdepodobne aj fakt, že začiatkom minulého roka, keď sa vírus začal šíriť po Tichomorí, súostrovie Palau medzi prvými zaviedol prísnejšie hraničné kontroly. Vláda navyše v marci a apríli úplne uzatvorila hranice a úrady začali testovať všetkých občanov.

Nezávislý štát je súčasťou masového očkovacieho programu Spojených štátov amerických, ktorý je známy pod názvom Operation Warp Speed (OWS).

„Máme šťastie, že sme v pozícii, keď máme prístup k vakcínam prostredníctvom OWS, a naša malá rozloha nám uľahčuje zavedenie tohto programu,“ uviedol minister zdravotníctva Ritter Udui. „Očkovanie však nie je povinné, naším cieľom je zaočkovať aspoň 80% populácie. Dúfame, že tak dosiahneme kolektívnu imunitu,“ dodal.

V krajine pôvodne plánovali zaočkovať všetkých obyvateľov do mája, no podľa ministra zdravotníctva sa pravdepodobne tento termín predĺži pre spomalenie distribúcie z USA.

Prvou osobou, ktorú v krajine zaočkovali, bola šesťdesiatročná geriatrička Sylvia Osarchová. „Bola som nadšená, že môžem ísť svojej komunite príkladom,“ uviedla lekárka, ktorá svojich krajanov vyzvala, aby sa dali zaočkovať a ochránili tak nielen seba, ale aj zdravotníkov.

PALAU/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.