Česko hlási nový rekord nakazených. Takmer každý druhý otestovaný bol pozitívny

Pozitívny výsledok tak malo 47,8 percenta vykonaných PCR testov.

V Českej republike zaznamenali za stredu 17 668 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 pri 36 966 vykonaných PCR testoch. Ide o najvyšší denný prírastok nakazených od začiatku pandémie, predošlý rekord (17 358) pritom padol len 5. januára, vyplýva z údajov zverejnených vo štvrtok ráno na webovej stránke českého ministerstva zdravotníctva.

Pozitívny výsledok tak malo 47,8 percenta vykonaných PCR testov. Vyšší podiel (52,29 percenta) bol podľa servera Novinky.cz zaznamenaný len 1. januára.

V stredu pribudlo podľa predbežných údajov aj najmenej 84 úmrtí. Nejde však o konečné číslo, keďže tento údaj sa dopĺňa spätne aj v priebehu niekoľkých dní. Od 23. decembra neklesol denný prírastok úmrtí pod 100.

Aktuálne je v ČR nakazených 132 725 osôb, čo je takisto najvyšší počet od začiatku pandémie. Celkovo tam doteraz zaznamenali 794 740 prípadov nákazy a 12 621 súvisiacich úmrtí. Hospitalizovaných je k štvrtkovej 08.00 h 7143 ľudí, z toho 1061 je vo vážnom stave.

Rizikový index českého protiepidemického systému PES, od ktorého závisí úroveň opatrení a od stredy sa počíta podľa novej metodiky, klesol vo štvrtok z 86 na 84 bodov, čo však naďalej zodpovedá najvyššiemu piatemu stupňu pohotovosti, kde sa udržiava od 30. decembra 2020.

Vláda ČR bude vo štvrtok rokovať o predĺžení opatrení proti šíreniu koronavírusu, ktoré platia od 27. decembra. Minister zdravotníctva Jan Blatný v stredu uviedol, že nenavrhne ich zmiernenie a nepodporí ani otvorenie lyžiarskych areálov. Jedinou úľavou, o ktorej sa bude rokovať, je umožnenie návštev v nemocniciach.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.