Štúdia zistila viac ako 200 príznakov „dlhého covidu". Tieto nezmizli ani po pol roku

2210_FARMA_22_10_P30_dnes_21_40__12___VOYO.mp4
Zdroj: TASR/AP

Výskum realizovali na takmer štvortisícovej vzorke.

Mnoho ľudí trpiacich takzvaným „dlhým covidom" nie je schopných pracovať naplno ani šesť mesiacov po infikovaní sa. Vyplýva to z rozsiahleho výskumu vedcov, ktorí sa zaoberajú dlhodobými príznakmi ochorenia COVID-19. Píše The Guardian.

Celkovo 3.762 nakazených pred júnom 2020, ktorý javili známky nákazy najmenej 28 dní, vo veku od 16 a viac ako 80 rokov z 56 krajín sveta odpovedalo na 257 rôznych otázok.

V až desiatich z 11 obehových sústav človeka zaznamenali celkovo 205 príznakov, pričom 66 z nich vydržalo až sedem mesiacov.

Až 65 percent respondentov uviedlo, že sa borilo s príznakmi ochorenia najmenej šesť mesiacov. Medzi najčastejšie dlhodobo pretrvávajúce patrili únava, malátnosť, chronický únavový syndróm (známejší ako tzv mozgová hmla), bolesti hlavy a svalov, problémy s pamäťou, nespavosť, dýchavičnosť či poruchy reči a jazyka.

Takmer 86 percent respondentov zaznamenalo relapsy, najčastejšie vyvolané fyzickou aktivitou, stresom, cvičením a duševnou aktivitou.

Pamäťová a kognitívna dysfunkcia, ktorú zaznamenalo viac ako 85 percent respondentov, patrili k najrozšírenejším a najtrvalejším neurologickým príznakom. Autori zistili, že boli rovnako bežné u všetkých vekových skupín a mali podstatný dopad na schopnosť respondentov pracovať.

Približne 45 percent pacientov uviedlo, že že vzhľadom na ochorenie potrebovalo skrátenie pracovného času, kým 22 percent muselo prestať pracovať úplne.

Väčšina respondetov štúdie, ktorá zatiaľ nebola recenzovaná, uviedla, že mala aspoň jeden pridružený zdravotný problém ako alergia, migréna či astma.

BRATISLAVA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti