Žene po nakazení sa covidom dávali tri dni života. Po podaní experimentálneho lieku sa stal zázrak

Ilustračná snímka.
Zdroj: Facebook/Leah Haythorne

Jej stav sa prudko zhoršoval.

Žena, ktorá po nakazení novým koronavírusom upadla do kómy a lekári jej dávali tri dni života, sa akoby zázrakom uzdravila pomocou experimentálneho lieku. Informujú o tom britské médiá.

Claire Haythorneová (45) zo Sheffieldu sa ochorením COVID-19 nakazila na začiatku novembra. Nemala vraj žiadne príznaky, a tak šla do povinnej karantény.

„V piatok (6.11.) zaľahla do postele a už o tri dni neskôr, v pondelok, ju previezli do nemocnice. To bolo naposledy, čo sme ju videli," hovorí dcéra Leah.

Stav jej matky sa však na jednotke intenzívnej starostlivosti rýchlo zhoršoval, a tak ju 12. novembra museli uspať.

Po týždňoch v kóme a podávaní rôznych liekov sa lekári v tamojšej nemocnici rozhodli 3. decembra vyskúšať liek anakinra, ktorý sa bežne používa k liečbe reumatoidnej artritídy, ako poslednú možnosť pre pacientku. „Povedali, že ak to nezaberie, už nevedia, ako ďalej," dopĺňa Leah.

„Prišiel 8. december, deň narodenín môjho brata, kedy sa zároveň zlepšil jej stav. O tri neskôr sa prebudila," opisuje detaily Leah.

Na záver dodala, že rodina na Štedrý deň hovorila s Claire na diaľku, pričom doktor, ktorý rozhodol o užití anakinry, jej zotavenie popísal ako „malý vianočný zázrak".

V štúdii odborného časopisu The Lancet sa uvádza, že anakinra, známa aj pod názvom kineret, preukázateľne pomáha pacientom s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 bez závažných vedľajších účinkov, na dlhodobo pozitívny účinok však je potrebné vyokonať niekoľko ďalších štúdií.

SHEFFIELD/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti