Vedci vyvíjajú vakcínovú "smart náplasť" proti koronavírusu. Aplikácia je úplne bezbolestná

Snúbenec skončí v posteli so svokrou
https://videoarchiv.markiza.sk/video/najhorsi-tyzden-mojho-zivota/bonus/7400-najhorsi-tyzden-marcel-skonci-v-posteli-so-svokrou Zdroj: Profimedia.sk

Prvý prototyp inteligentnej náplasti by mal byť hotový do konca marca 2021.

Britskí vedci vyvíjajú prvú "inteligentnú náplasť", ktorá bude slúžiť na očkovanie proti koronavírusu. Je určená najmä pre ľudí, ktorí majú panický strach z ihiel, prípadne im injekčnú aplikáciu očkovacej látky znemožňuje zdravotný stav. Informoval o tom portál BBC.

Za výskumom stoja vedci z velškej Swansea University, ktorých cieľom je dodať odvahu pacientom a značne uľahčiť podanie vakcíny. „Mikroihly nepreniknú do kože tak hlboko aby prenikli až k receptorom bolesti, preto je to oveľa menej bolestivé ako klasická injekcia," uviedla vedkyňa Sanjiv Sharmaová, ktorá sa podiela na výskume.

Vakcína sa aplikuje pod povrch kože pomocou inovatívneho mikroinjekčného systému s cieľom poskytnúť vysokú imunitnú odpoveď. Očkovanie intradermálnou cestou zahŕňa dodanie vakcínových antigénov priamo do vrchnej vrstvy (v hĺbke len 1,5 až 2 mm) kože, dermis. Táto vrstva kože je kľúčovou zložkou imunitného systému a obsahuje veľký počet špecializovaných dendritických buniek, ktoré zachytávajú a spracúvajú antigénya účinne stimulujú imunitnú odpoveď.

Náplasť by mal mať pacient nalepenú na tele počas 24 hodín. Smart technológia pritom lekárom celý čas poskytuje informácie o imunitnej odozve organizmu na základe biomarkerov v pokožke.

Prvý prototyp inteligentnej náplasti by mal byť hotový do konca marca 2021. Vedci dúfajú, že následne úrady odobria klinické testy. Podľa ich slov však ide o beh na dlhú trať a počítajú, že náplasti by sa na trhu mohli objaviť do troch rokov.


SWANSEA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti