WHO zdvíha varovný prst: Protiepidemické opatrenia v Európe treba ešte sprísniť

Na snímke rakva s telom zosnulého futbalistu Diegom Maradonom počas rozlúčky v prezidentskom paláci v argentínskom Buenos Aires.
Zdroj: Shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Nový nákazlivejší variant koronavírusu sa môže stať prevládajúcou príčinou ochorenia COVID-19.

Šéf sekcie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge vyzval vo štvrtok krajiny, aby na krátky čas ešte sprísnili epidemiologické opatrenia v snahe zamedziť šíreniu nového, údajne nákazlivejšieho, variantu koronavírusu SARS-CoV-2, najprv objaveného v Británii. Informovala o tom agentúra AFP.

„Ide o znepokojivú situáciu, čo znamená, že istý čas ešte musíme robiť viac než doteraz a zintenzívniť zdravotné a sociálne opatrenia, a tak zaistiť, že dokážeme vyrovnať strmú krivku (prípadov nákazy) v niektorých krajinách," uviedol Kluge na virtuálnej tlačovej konferencii.

Koronavírus si vyžiadal ďalších 60 obetí, nákazu potvrdili vyše 2-tisíc ľuďom

Kluge ďalej poznamenal, že súčasné opatrenia - nosenie rúšok, obmedzenie spoločenských kontaktov a umývanie rúk - sú rozumné a mali by byť ešte sprísnené. Tieto opatrenia, spojené s adekvátnym testovaním, karanténou, izoláciou a očkovaním, "budú fungovať, pokiaľ ich budeme všetci dodržiavať", dodal.

Časové rozpätie medzi prvým a druhým zaočkovaním proti ochoreniu COVID-19 má byť podľa Klugeho flexibilné. Šéf európskej sekcie WHO krajinám odporúča nájsť kompromis medzi čo najefektívnejším využitím obmedzených zásob vakcíny a zaočkovaním čo najväčšieho počtu ľudí.

Podľa odhadov európskej sekcie WHO, ktorá sa zaoberá 53 krajinami vrátane Ruska, môže tento nový variant koronavírusu vytlačiť ostatné varianty vírusu a stať sa tak prevládajúcou príčinou ochorenia COVID-19 v európskom regióne.

KODAŇ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Európska únia

Dôležité udalosti