Koľko ľudí zomieralo v Nitre pred pandémiou a koľko v týchto dňoch? To číslo hovorí za všetko

lesbos.mp4
Zdroj: TASR

Nápor nie je len na nemocnice, ale aj na sanitky.

Epidemiologická situácia je po Vianociach najhoršia v Nitrianskom kraji. Fakultná nemocnica zaznamenala už tri úmrtia lekárov, denný počet pacientov je okolo dvesto a nemocnicu v Galante už museli prerobiť na covidovú. Iných pacientov neprijímajú.

V nitrianskom okrese preto platia prísnejšie opatrenia a chystajú sa aj na tri kolá plošného testovania.

Azda najhoršou štatistikou sú počty úmrtí vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Kým pred epidémiou denne zomreli v nemocnici priemerne dvaja pacienti, posledný mesiac ich zomiera denne 11. Nárast je tak pre epidémiu koronavírusu takmer päťnásobný.

Chcú prijať ambulantných lekárov

Hovorkyňa nemocnice Tatiana Kubinec pripomína, že na to doplácajú najmä zdravotníci, ktorí sú na pokraji psychických a fyzických síl. Hoci sú stále schopní postaviť denné aj nočné služby, stáva sa, že musia stiahnuť lekára z dovolenky, pretože sa niektorý z kolegov infikoval covid-om.

Nemocnica víta nápad krízového štábu povolať do nemocníc ambulantných lekárov. „Máme vytipovaných ambulantných lekárov, ktorých chceme prijať. Ešte sa tak nestalo, ale určite budú využití," hovorí Kubinec.

Aj zdravotníci zo Špecializovanej nemocnice sv. Svorada Zobora v Nitre hovoria, že naše zdravotníctvo už aktuálnu situáciu nezvláda.

„Sme jednoznačne za zavedenie tvrdého lockdownu v Nitrianskom okrese, uvedomujúc si aj možné závažné ekonomické následky, ktoré však nemôžu prevážiť obete na zdraví a životoch zdravotníkov, ktorí sa s plným nasadením snažia kritickú situáciu zvládnuť. Rozsah epidémie však v aktuálnej situácii presahuje možnosti a kapacity zdravotníckeho systému, čo vyžaduje zapojiť všetky zložky mobilizácie na úrovni štátu, vyššieho územného celku, okresu a mesta Nitra," uviedol riaditeľ nemocnice Plamen Kabaivanov.

Viac práce majú aj záchranári v teréne

Situácia nie je kritická len v nemocniciach. Problém je aj dostať sa do nich sanitkou. Pre zvýšený počet infikovaných a tých s ťažkým priebehom stúpa aj počet výjazdov záchranárov za ľuďmi.

Hlavný záchranár pre oblasť Komárna a Nových Zámkov Rastislav Krcho pre TV Markíza povedal, že tieto dni sú ťažké. Až 90 percent telefonátov na tiesňovú linku tvoria ľudia s dýchacími problémami.

Podľa Krcha sa stáva aj to, že pacientov privezú do nemocnice, ale musia ho nechať na chodbe, kým sa v nemocnici uvoľní lôžko, alebo aspoň vytvoria privizórne.

Dôležité je tiež nepodceňovať ochorenie. Aj pri ľahkom priebehu ochorenia COVID-19 je nevyhnutné telefonicky kontaktovať svojho všeobecného lekára a konzultovať s ním svoj zdravotný stav. Môžete sa tak vyhnúť prípadným komplikáciám.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti