Únia má dve schválené vakcíny voči koronavírusu. Pozrite si, v čom sa líšia

Radosť amerických mladíkov.
Radosť amerických mladíkov. Zdroj: TASR/AP

Obe vakcíny pri rozsiahlych klinických štúdiách vykazovali veľmi vysokú účinnosť.

V Európskej únii už schválili dve vakcíny proti covidu-19- od spoločnosti Moderna a od Pfizeru-BioNTechu. Obe sú založené na rovnakom princípe, ale v mnohom sa značne líšia. Píše ČT.

Asi najväčším rozdielom medzi oboma je v skupine ľudí, ktorým sú určené. Kým tá od Pfizeru je určená pre osoby vo veku 16 rokov a viac, druhá je len pre ľudí starších ako 18 rokov.

Obe vakcíny pri rozsiahlych klinických štúdiách vykazovali veľmi vysokú účinnosť. Pri tej od Pfizeru to bolo 95 percent, tá z dielne Moderny mala 94,1-percentnú účinnosť.

Obe vakcíny sú dvojdávkové. Najskôr sa u nich aplikuje prvá dávka, po niekoľkých týždňoch nasleduje preočkovanie. U každej je však interval podania druhej dávky iný, čo môže komplikovať logistiku. U vakcíny Moderna je to 28 dní; u vakcíny Pfizer ide o 21 dní.

Rozdiel je aj v množstve látky, ktorá sa dostáva očkovanému do tela. Kým jedna dávka od Pfizeru obsahuje 30 mikrogramov vakcíny, u Moderny je to viac než trikrát, asi 100 mikrogramov.

Obe vakcíny majú niekoľko vedľajších účinkov, drvivá väčšina z nich je však veľmi slabých. Najčastejšie sa vyskytujúce nežiaduce účinky vakcíny Pfizer boli mierne alebo stredne závažné a odzneli niekoľko dní po vakcinácii. Medzi najčastejšie účinky patria bolesť a opuchnutie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica a horúčka.

Najčastejšie sa vyskytujúce nežiaduce účinky vakcíny firmy Moderna boli obvykle mierne alebo stredne závažné a skončili niekoľko dní po vakcinácii.

Medzi najčastejšie patria bolesť a opuchnutie v mieste vpichu, únava, zimnica, horúčka, citlivosť lymfatických uzlín pod pazuchou, bolesti hlavy, svalov a kĺbov či zvracanie.

Všetky zmienené vedľajšie účinky sú pritom známkou toho, že imunitný systém začína pracovať a vlastne tak potvrdzujú účinnosť vakcíny.

U vakcíny Pfizer tiež zaznamenali niekoľko prípadov alergických reakcií, najčastejšie u ľudí, ktorí mali nejaké skoršie problémy s alergiami.

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.