Nemocnica v Galante prechádza do červeného režimu, postará sa výhradne o paciantov s Covidom

1_reflex_mzda_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

O pacientov s inými diagnózami sa postarajú nemocnice v okolitých mestách.

Galantská nemocnica prechádza od štvrtka do červeného režimu. Sieť nemocníc Svet zdravia ju na základe dohody s ministerstvom zdravotníctva reprofilizovala na poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti iba pre COVID pacientov. O pacientov s inými diagnózami sa postarajú nemocnice v okolitých mestách. Informoval o tom hovorca siete Tomáš Kráľ.

Reprofilácia má za cieľ pomôcť v kritickej situácii v nitrianskom regióne. Zdravotná starostlivosť bude zabezpečovaná na siedmich ošetrovateľských jednotkách, k dispozícii je 132 lôžok, z toho desať s umelou pľúcnou ventiláciou a 103 s priamym prívodom kyslíka.

„Spravili sme maximum, aby sme sa dokázali čo najlepšie postarať o pacientov s novým koronavírusom z oboch regiónoch Galanty a Nitry," zdôraznil generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia Vladimír Dvorový.

Kapacitu budú ďalej prispôsobovať podľa epidemiologického vývoja a dostupnosti zdravotníkov. Aktuálne mala nemocnica hospitalizovaných 56 pacientov s ochorením COVID-19. Z toho bolo osem na lôžkach s umelou pľúcnou ventiláciou.

V nemocnici pokračuje prevádzka urgentného príjmu pre všetkých pacientov, detského oddelenia s pohotovosťou a v akútnych prípadoch zabezpečí pôrody.

V priebehu dvoch dní preložila nemocnica v spolupráci s operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby dvadsiatku hospitalizovaných pacientov s inými diagnózami do okolitých nemocníc. Tie zároveň preberajú zodpovednosť za akútnych pacientov z Galantského okresu podľa dohodnutých odborov.

„Čaká nás veľmi náročné obdobie. Obyvateľom Galanty a okolia odporúčame v prípade ostatných akútnych stavov vyhľadať pomoc už v okolitých nemocniciach," doplnila riaditeľka nemocnice Svet zdravia Galanta Alexandra Pavlovičová.

Všetky chirurgické odbory a psychiatriu bude riešiť Fakultná nemocnica (FN) Trnava, gynekológiu a pôrodníctvo FN Nové Zámky a nemocnica Svet zdravia Dunajská Streda, geriatrických pacientov v pracovných dňoch Špecializovaná nemocnica Sv. Svorada Zobor Nitra a cez víkend FN Nové Zámky a nemocnica Svet zdravia Dunajská Streda. Prípady vnútorného lekárstva preberá FN Nové Zámky a neurológie Svet zdravia Topoľčany.

„Pozitívnou správou je, že aj v galantskej nemocnici sme spustili vakcinačný program, v rámci ktorého bude do začiatku víkendu zaočkovaných prvých 90 zdravotníkov z prvej línie," doplnil Dvorový.

GALANTA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.