Na očkovanie proti COVID-19 sa u nás môžu prihlásiť ďalšie skupiny ľudí

Sestričky
Zdroj: TASR/AP Photo/Luca Bruno

O očkovanie vo vakcinačných centrách môžu požiadať i zamestnanci mobilných odberných miest.

Prihlásiť sa na očkovanie môžu už aj osoby, ktoré pri starostlivosti o chorých priamo alebo nepriamo vypomáhajú. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a Národné centrum zdravotníckych informácií rozširujú kapacity termínov a okruh osôb, ktoré sa môžu zaregistrovať. Informovala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Večer 6. januára bolo na Slovensku zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 10 751 ľudí. Medzi priority pri registrácii naďalej patria zdravotnícki pracovníci, ktorí liečia či sa starajú o pacientov s novým koronavírusom. Najnovšie sa však môžu dať zaočkovať aj študenti zdravotníckeho lekárskeho a nelekárskeho odboru, ktorí počas štúdia prichádzajú do kontaktu s pacientom, či zamestnanci spoločnosti, ktorí vykonávajú upratovaciu službu v nemocniciach.

Zaregistrovať sa už môžu aj zamestnanci zariadení sociálnych služieb, kam patria i domovy sociálnych služieb, a terénni sociálni pracovníci. O očkovanie vo vakcinačných centrách môžu požiadať i zamestnanci mobilných odberných miest, záchrannej služby a obslužné organizácie pracujúce v nemocniciach. Formulár je dostupný na stránke korona.gov.

Záujemcovia môžu využiť registráciu, vybrať si termín a jedno zo šiestich vakcinačných centier. Od piatka (8. 1.) sa k trom nemocniciam v Bratislave, nemocniciam v Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach pridajú ďalšie.

„Online registrácia, požiadavka o očkovanie, bude postupne rozširovaná nielen o vakcinačné centrá, ale aj o ďalšie skupiny osôb vyzvaných na očkovanie podľa povolaní, rizika veku, zdravotného stavu a následne menej rizikovú širokú verejnosť nad 18 rokov,“ uistila Eliášová.

V januári má postupne prísť na Slovensko 208 000 dávok vakcíny Comirnaty a predpokladá sa dovoz aj 11 000 pilotných dávok od firmy Moderna. „Dúfam, že príde aj vakcína od konzorcia AstraZeneca a Oxfordská univerzita,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Prvá dodávka vakcíny od spoločnosti Moderna by mala prísť na Slovensko v pondelok 11. januára.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti