Prišli nové antigénové testy. Slovensko má kúpené aj také, ktorých kvalita je sporná

1101_Nocna_hra_11_01_P55_Po_20_30__15.mp4
Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR

Podľa matematika Richarda Kollára by ich nemal nikto používať.

Zásielka testov je na Slovensku. Minister hospodárstva Richard Sulík oznámil, že prišlo 2,6 milióna kusov antigénových testov na koronavírus. Ich spoľahlivosť je preverená viacerými štúdiami. Slovensko má však nakúpené aj testy spornej kvality. Podľa matematika Richarda Kollára by ich nemal nikto používať.

„Strašná hanba a zlyhanie,“ píše premiér Igor Matovič vo svojom štvrtkovom prvom statuse na margo nákupu pod taktovkou ministra svojej vlády. Vyčíta mu vianočnú dovolenku v Dubaji a neúčasti na rokovaniach vlády od polovice decembra.

Richard Sulík vo štvrtok komunikoval rovnako len prostredníctvom statusu. „Už som na Slovensku a spolu so mnou aj antigénové testy v sľúbenom termíne i počte,“ napísal. Zásielka s rovnakým počtom má podľa rezortu hospodárstva prísť aj budúci týždeň, čo nám potvrdila hovorkyňa.

V skladoch sú aj iné testy, o ktorých existuje pochybnosť, či sú dostatočne citlivé a či teda negenerujú priveľa falošne negatívnych výsledkov. Ide o testy RapiGen, milión kusov nakúpila správa hmotných rezerv ešte vlani v októbri. Práve o nich premiér pred pár dňami vyhlásil, že ich na plošné testovanie v Nitre v žiadnom prípade nepoužijú.

Testy dodala košická firma Juhafarm. O nákupe bol ochotný komunikovať syn konateľa Michal Juhás. Tvrdí, že testy sú kvalitné a podľa kórejského výrobcu postupovali nemeckí vedci pri svojej štúdii chybne.

Na problém s týmito testami upozorňuje matematik Kollár preto, lebo anomáliu našiel v číslach. Znížil sa pomer pozitívnych prípadov z celkového objemu antigénového testovania.

Vyskladnených bolo zatiaľ 264-tisíc sporných testov, koľko sa použilo a kde presne, kompetentní vo štvrtok odpovedať nevedeli. Ministerstvo zdravotníctva detaily preveruje, hmotné rezervy sa vyjadria tiež až v piatok.

Reportáž spracovali Jozef Demeter a Martina Töröková.

 

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti