Pribúdajú výjazdy záchranárov ku covidovým pacientom, ktorí ich zavolajú neskoro

Pod kritický stav sa však nie vždy podpíše iba samotné ochorenie.

Pribúdajú výjazdy ku covidovým pacientom, ktorí záchranárov volajú veľmi neskoro. Pomoci sa dožadujú, až keď sa ich stav rapídne zhorší, do nemocníc ich prijímajú vo vážnom stave. Dôvodov je viacero.

Zo sanitiek ich neraz vykladajú na pokraji života a smrti. Hoci im bolo zo dňa na deň horšie, svojmu lekárovi nezavolali. „Niektorí sú tvrdohlaví a myslia si, že svoj zdravotný stav zvládnu sami. Myslia si, že majú bežnú chrípku a vyležia to doma v posteli,“ konštatoval prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov František Majerský.

Ďalšou kategóriou sú pacienti, ktorí svoj stav a liečbu konzultovať chceli. Podľa Majerského sú obvodní lekári preťažení a navyše, v tomto vianočnom období, ich malo veľa dovolenky. „Keď niekto zastupoval ďalšieho lekára, tých telefonátov je dvojnásobne viac. Pacienti hovoria, že volajú aj 10-12 krát a nevedeli sa nikomu dovolať,“ tvrdí.

Aj to podľa záchranárov prispieva k tomu, že tiesňová linka je preťažená a čelí náporu volaní. „Kým začiatkom decembra sme mali 1 500 volaní denne v rámci Slovenska, teraz je to číslo na úrovni 2 500. A to každý deň,“ konštatovala hovorkyňa Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.


Viacerí ambulantní lekári sú v dôchodkovom veku, sami ochoreli alebo pracujú len cez telefón, pretože ak by sa nakazili, mohlo by to mať pre nich fatálne následky. „Dúfam, že sa situácia zlepší. Je už po dovolenkových obdobiach a naozaj nám tí lekári pomôžu, lebo teraz ich všetkých veľmi potrebujeme. Potrebujeme ich aj pre to, že budú hlavne tie ľahšie príznaky zvládať. Oni tých svojich pacientov poznajú, vedia, aké majú pridružené diagnózy a vedia, aké lieky môžu predpísať,“ dodal Majerský.

Pod to, že sú na tom kriticky zle, sa však nie vždy podpíše len samotné ochorenie. Zvlášť to platí pre starších pacientov. Často sú dehydrovaní, nejedia, nehýbu sa a nevedia vykonávať svoje potreby. Záchranári preto prosia najmä príbuzných, aby im venovali o čosi viac pozornosti.

„Aby ich naozaj sledovali, kontrolovali každý deň. Nech im volajú aj 5-6 krát denne, či pili vodu, či pili tekutiny a ak žijú s nimi v spoločnej domácnosti, aby sa o nich starali a týmto nám naozaj pomôžu,“ radí prezident komory.

Tému spracoval reportér Marek Vnenčák.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk. 

POPRAD/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pacienti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.