Účinky očkovania: Vyspovedeli sme ľudí, ktorí už majú v tele vakcínu proti COVID-19

Porozprávali nám, aké mali vedľajšie účinky.

Bolesti v ramene - taká je častá skúsenosť slovenských zdravotníkov, ktorí v prvých dňoch očkovania dostali vakcínu Pfizer-BioNTech. Niekoľko ľudí udáva aj vážnejšie vedľajšie účinky. Anafylaktické šoky zatiaľ na Slovensku neevidujeme.

Medik Martin, ktorý praxuje v košickej nemocnici, nám cez video ukázal miesto vpichu. Dal sa zaočkovať do ľavého ramena. „Ani ja tam nič nevidím, ani tí, čo sú prítomní, tam nič nevidia. Teraz som tri či štyri hodiny po očkovaní, nebolí ma ani ruka, nemám ani žiadne vedľajšie príznaky,“ zhodnotil očkovanie.

Zdravotná sestra z nitrianskej gynekológie Mária Čekovská nám ukázala očkovací preukaz a odpovedá aj na otázku, ktorá nás zaujíma mnohých - Bolí to a bolí to v porovnaní s inými vakcínami? „Nebolelo to vôbec, práveže očkovanie proti chrípke je oveľa bolestivejšie, aj to štípalo,“ konštatovala.

Väčšina oslovených zdravotníkov nám porozprávala o vedľajších účinkoch podobný príbeh. „V podstate 24 hodín od vakcinácie som mala miernu bolesť v mieste vpichu, nič také iné som na sebe nepozorovala,“ tvrdí anesteziologička z košickej nemocnice Monika Janíková.

Jej kolega intenzivista a anestéziológ Lukáš Čuchrač hovorí, že nemal žiadne komplikácie v zdravotnom stave v zmysle teplôt, bolesti hlavy alebo bolesti svalov. Cítil len bolestivosť v mieste vpichu. „Večer po očkovaní som cítila, že tá ruka trochu bolí,“ opísala nám lekárka z JIS-ky v ružinovskej nemocnici Ester Jenigárová.


O niečo viac potrápila vakcína členku konzília epidemiológov Zuzanu Krištúfkovú. „Bola som očkovaná ako piata na Slovensku, mala som reakciu, to miesto vpichu ma bolelo dva dni a jeden večer ma bolela hlava za očami, ale myslím si, že to je oveľa znesiteľnejšie, ako byť hospitalizovaná s ťažkými následkami a ohrozením života,“ konštatovala.

Dáta o vedľajších účinkoch sa na Slovensku zbierajú. Zdravotníci ich nahlásili doteraz 11. „Väčšina hlásení sa týkala krátkodobých a nezávažných nežiaducich účinkov - bolesť v mieste vpichu, zimnica, nevoľnosť, zvýšená teplota a pod. Jedno hlásenie bolo vyhodnotené ako závažné, kde pacient udával pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi,“ vysvetlila hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Oslovení zdravotníci majú skúsenosť, že nie všetci ich kolegovia či spolužiaci sa teraz očkovať dajú. Niektorí COVID-19 prekovali, ďalší vyčkávajú na skúsenosť kolegov. „Nebudem takým ľuďom nič vyčítať, ale myslím si, že zdravotníci by mali ísť ostatným príkladom,“ dodala Jenigárová.

Lekár Čuchrač tvrdí, že očkovanie je asi najúčinnejšia zbraň, ktorú v dnešnej dobe a v našej situácii máme.

Reportáž spracovala Gabriela Kajtárová.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti