V Nitre sa začalo celoplošné testovanie. Tu nájdete zoznam odberných miest

Spoluzakladateľ Ice Bucket Challenge Patrick Quinn
Spoluzakladateľ Ice Bucket Challenge Patrick Quinn Zdroj: TASR

Testovanie potrvá v celom okrese do nedele.

V Nitre sa v piatok o 15. hodine začalo plošné testovanie na ochorenie COVID-19. V meste je pripravených 37 odberných miest. Na viacerých z nich sa už po 14. hodine začali vytvárať rady, krátko po spustení odberov už na mnohých miestach stáli desiatky ľudí. Testovať sa bude aj v sobotu a v nedeľu (9. a 10. 1.).

Podľa slov primátora Mareka Hattasa prebiehala príprava podľa plánu a bez vážnejších komplikácii. Ako doplnil, mesto má dostatok testov aj certifikátov. Radnici budú pomáhať pri testovaní zdravotníci, stovky dobrovoľníkov i vojaci. „Na online rokovaní vlády sme spolu s kolegami na pomoc pri plošnom testovaní v Nitre schválili vyčlenenie do 150 profesionálnych vojakov, z toho 30 vojenských zdravotníkov," informoval pred časom na sociálnej sieti minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Na testovanie je pripravených aj všetkých 60 obcí v Nitrianskom okrese. Ako pre TASR uviedla prednostka Okresného úradu v Nitre Eva Hajdamárová, testovať sa bude vo všetkých obciach. „Pripravených je 70 odberných miest, ďalších deväť je v meste Vráble. Zapojili sa všetky obce, iba tie menšie, Kapince a Malé Zálužie zriadili spoločné odberové miesto, ktoré bude v Malom Záluží. V obciach sa bude testovať v sobotu a v nedeľu," uviedla Hajdamárová.

Mestá a obce v Nitrianskom okrese pristúpili k celoplošnému testovaniu pre kritickú pandemickú situáciu v celom regióne. Zlá situácia je aj vo Fakultnej nemocnici Nitra i v Špecializovanej nemocnici sv. Svorada v Nitre na Zobore, ktoré sú na hranici svojich kapacít. Od pondelka (11. 1.) preto začne na území celého okresu platiť sprísnený zákaz vychádzania. Bez negatívneho testu na nový koronavírus, ktorý nesmie byť starší ako sedem dní, nebude možné chodiť do zamestnania ani do prírody, iba do najbližších potravín, drogérie či lekárne. Polícia už v týchto dňoch sprísnila kontroly, ktoré dozerajú na dodržiavanie zákazu vychádzania.

Tu si môžete pozrieť všetky odberné miesta v Nitre:

Zdroj: Mesto Nitra

O celoplošnom testovaní rozhodol primátor Marek Hattas s podporou premiéra Igora Matoviča kvôli katastrofálnej situácii v nemocniciach v Nitre a okolí. Regionálni hygienici prijali aj sprísnené opatrenia a nemocnica v Galatnte poskytuje starostlivosť už len covidovým pacientom,

Okrem Nitry sa bude tento víkend testovať aj v Púchove a v Košiciach. TU nájdete zoznam odberných miest v Košiciach.

NITRA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti