Británia schválila už aj vakcínu od americkej firmy Moderna

Dostupná bude na jar.

Britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) schválil použitie vakcíny proti novému druhu koronavírusu, ktorú vyvinula americká firma Moderna. Prvé dávky vakcíny budú k dispozícii v nasledujúcich mesiacoch, uviedlo podľa agentúry AFP v piatok britské ministerstvo zdravotníctva a sociálnej starostlivosti.

Vakcína podľa ministerstva "spĺňa prísne štandardy bezpečnosti, účinnosti a kvality" stanovené spomínaným regulačným orgánom a bude dostupná "na jar".

Vakcína od firmy Moderna je určená pre dospelých od 18 rokov. Podáva sa v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup medzi dávkami je 28 dní. V klinických skúškach preukázala účinnosť 94,1 percenta.

Ako uviedla televízia Sky News, britská vláda súhlasila s nákupom ďalších desiatich miliónov dávok tejto očkovacej látky; už predtým si zabezpečila sedem miliónov dávok.

Zmutované varianty koronavírusu desia svet. Vedci ale majú dobrú správu

„Je to ďalšia skvelá správa a ďalšia zbraň v našom arzenáli na ovládnutie tejto strašnej choroby," povedal britský minister zdravotníctva Matt Hancock. Dodal, že vo Veľkej Británii už bolo zaočkovaných takmer 1,5 milióna ľudí a hneď ako bude vakcína spoločnosti Moderna k dispozícii, "umožní ešte viac urýchliť náš očkovací program".

Hancock zároveň vyzval občanov, aby počas očkovania najviac ohrozených skupín obyvateľstva pokračovali v dodržiavaní pravidiel a pomohli tak čo najviac znížiť počty nakazených a mŕtvych.

V Británii, ktorá má takmer 67 miliónov obyvateľov, sa už proti ochoreniu COVID-19 očkuje dvoma vakcínami: od začiatku decembra 2020 produktom firiem Pfizer a BioNTech a od konca rovnakého mesiaca vakcínou vyvinutou Oxfordskou univerzitou s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca. Druhá menovaná vakcína zatiaľ nebola schválená na použitie v Európskej únii.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.