Chaos ohľadom potvrdení o prekonaní koronavírusu: V čakárňach naň čakajú ľudia hodiny

Od pondelka bude priepustkou pre Nitranov, aby sa mohli pohybovať po okrese.

Od pondelka (11. 1.) čaká Nitru sprísnený zákaz vychádzania, priepustkou bude iba negatívny test alebo potvrdenie o prekonanom ochorení COVID-19. Presne táto podmienka však v piatok zaplnila čakárne všeobecných lekárov. Problém je plošný. Ľudia vyliečení z COVID-u nie vždy dostanú automaticky aj potvrdenie o jeho prekonaní.

Situácia je kritická aj v ambulantnom sektore. Lekárov je teraz všade málo, teda aj v nitrianskom okrese. A tí, ktorí zostali, robili v piatok prácu úradníka. „Od včerajšieho (7. 11.)  dňa sme vypísali okolo 50 potvrdení o tom, že pacienti prekonali COVID-19 a potrebujeme k tomu vidieť buď antigénový test alebo aspoň SMS, že ten pacient to mal,“ povedal nám obvodný lekár Marián Šóth.

Pohyb po okrese Nitra bude od pondelkového rána umožnený len ľuďom, ktorí majú buď aktuálny negatívny test alebo potvrdenie o prekonaní COVID-u. Systém u nás však nie je nastavený tak, aby takýto papier vyliečeným pacientom chodil automaticky. Niektorí ho, skrátka, nemajú.

„Aktuálne sa nachádzame vo veľmi špeciálnej a náročnej situácii, akú novodobá história Slovenska nepozná. RÚVZ robia, čo je v ich silách a mohlo sa stať, že niektorým ľuďom nedoručili toto potvrdenie,“ konštatovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

V ambulanciách sa riadia podľa vyhlášky úradu verejného zdravotníctva. V nej je uvedený vzor, ktorý má podpísať a potvrdiť iba lekár. „Je to v našej kompetencii a musíme vystavovať potvrdenia, avšak keď si pozriete aj teraz našu čakáreň, je plná pacientov, ktorí si musia po ňu prísť fyzicky,“ zdôraznil Šoth.

Ministerstvo odporúča ľuďom, ktorí COVID-19 prekonali a potrebujú mať potvrdenie od lekára, aby sa s ním najprv dohodli na stretnutí telefonicky, prípadne si samotné potvrdenie vyžiadali e-mailom.


„Či už od RÚVZ alebo od lekára. Možno si ľudia uvedomili túto povinnosť na poslednú chvíľu a v priebehu dnešného dňa mohli byť zahltené požiadavkami napríklad ambulancie lekárov alebo miestny RÚVZ,“ vysvetlila Eliášová.

Lekár nám však hovorí, že elektronickú komunikáciu nestíha a navyše musí pre overenie vidieť originál pozitívneho antigénového alebo PCR testu. Podľa lekára by bolo rozumnejšie, keby akceptovali všetci SMS alebo antigénový test, že bol pozitívny.

Úkon, ktorý v piatok naplnil nitrianske čakárne a lekárom pridal prácu navyše, teda možno bude podnetom na to, aby hygienici situáciu prehodnotili, a aby sa potvrdenia pacientom vydávali priebežne. V záujme sprísnenia opatrení totiž nie je to, aby sa ľudia nakopili pred ambulanciou.

„Aby skutočne znížili svoju mobilitu, aby boli čo najviac doma a v prípade, že sa potrebujú presúvať, aby kontaktovali svojho lekára či už mailom, telefonicky, SMS-kou a následne si toto potvrdenie vybavili,“ dodala Eliášová.

Reportáž spracovala Ľubica Janíková.

NITRA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti