Nitra zverejnila čísla za piatok a sobotu. Testovalo sa aj v Púchove a Košiciach

Farmári
https://videoarchiv.markiza.sk/video/zivot-po-farme/epizoda/44399-zivot-po-farme-ii-15-epizoda Zdroj: FOTO TASR - Roman Hanc

Je to dobrovoľné a bezplatné.

Cez víkend by mali byť pretestované tri najzamorenejšie okresy Slovenska - Nitra, Košice a Púchov.

V priebehu piatka a soboty otestovali v Nitre vyše 25-tisíc ľudí

V Nitre bolo v priebehu piatka (8. 1.) otestovaných 10.589 ľudí. Ako informovala radnica na sociálnej sieti, pozitívne testovaných bolo 296 osôb, či je 2,79-percentná pozitivita. V sobotu boli čísla ešte vyššie. Otestovali 14 551 ľudí, z toho bolo 339 pozitívnych. Za dva dni teda otestovali vyše 25-tisíc ľudí, až 635 bolo poztívnych. Vyplýva z toho pozitivita 2,53 percenta.

Testovanie prebieha na 37 odberových miestach aj v sobotu a v nedeľu (10. 1.) v čase od 8. do 17. hodiny. Pred väčšinou z nich sa už od rána tvoria rady, v ktorých čaká niekoľko desiatok ľudí. „Prosíme, nezabúdajte, že ak ste mali negatívny výsledok antigénového testu, buďte naďalej opatrní a dodržujte všetky platné nariadenia," vyzýva ľudí radnica.

Plošné testovanie sa v sobotu začalo aj na území celého Nitrianskeho okresu. Zapojilo sa doň všetkých 60 obcí. „Pripravených je 70 odberných miest, ďalších deväť je v meste Vráble. Zapojili sa všetky obce, iba tie menšie, Kapince a Malé Zálužie, zriadili spoločné odberové miesto, ktoré bude v Malom Záluží," uviedla prednostka Okresného úradu v Nitre Eva Hajdamárová.

Pozrite si aj reportáž


Mestá a obce v Nitrianskom okrese pristúpili k celoplošnému testovaniu pre kritickú pandemickú situáciu v celom regióne. Zlá situácia je aj vo Fakultnej nemocnici Nitra i v Špecializovanej nemocnici sv. Svorada v Nitre na Zobore, ktoré sú na hranici svojich kapacít.

Od pondelka (11. 1.) preto začne na území celého okresu platiť sprísnený zákaz vychádzania.

Bez negatívneho testu na koronavírus, ktorý nesmie byť starší ako sedem dní, nebude možné chodiť do zamestnania ani do prírody, iba do najbližších potravín, drogérie či lekárne. Polícia už v týchto dňoch sprísnila kontroly, ktoré dozerajú na dodržiavanie zákazu vychádzania.

V Púchove je polpercentná pozivita

Na regionálnom plošnom testovaní v meste Púchov sa v sobotu do 12.00 h zúčastnilo 1125 obyvateľov, pozitívny test malo šesť z nich. Miera pozitivity v rámci mesta je 0,53 percenta. Na sociálnej sieti o tom informovala primátorka Púchova Katarína Heneková.

„Za celý okres Púchov, čiže vrátane ďalších zapojených obcí, sa zúčastnilo 2886 obyvateľov, pozitívny test malo 22 ľudí. Percento pozitivity v rámci celého okresu je 0,76. Oproti predchádzajúcim plošným testovaniam, ktoré sa uskutočnili v našom okrese, môžeme zatiaľ predbežne povedať, že percentá sú radikálne nižšie," zhodnotila primátorka.

Tento víkend (9. 1. - 10. 1.) je v Púchove a v ďalších deviatich obciach okresu celoplošné antigénové testovanie na nový koronavírus.

Pripravených je 26 odberových miest. Jedenásť z nich je v Púchove, ďalších 15 v obciach Beluša, Lednické Rovne, Dohňany, Zubák, Lednica, Dolná Breznica, Streženice, Lysá pod Makytou a Nimnica. Testovanie je dobrovoľné a bezplatné.

Púchovská radnica ako organizátor testovania dostala od ministerstva zdravotníctva 30.000 antigénových testov. Po víkendovom testovaní chce po vzore Trenčína urobiť aj testovanie pozitívnych PCR testami. Tie mestu daroval vedec Pavol Čekan.

Do celoplošného testovania sa v sobotu zapojí aj obec Pruské v Ilavskom okrese s takmer 2300 obyvateľmi.

Pozrite si reportáž


Primátorka verí, že sa ukáže aktuálna situácia v okrese

O regionálne plošné testovanie v Púchove je zatiaľ záujem, obyvatelia prichádzajú priebežne a na odberových miestach sa netvoria rady. Primátorka Púchova Katarína Heneková verí, že testovanie ukáže, aká je aktuálna epidemiologická situácia v okrese. Súvisí to aj s očakávaným otváraním škôl a škôlok. Doterajší priebeh testovania zhodnotila ako veľmi dobrý.

Primátorka Púchova uviedla, že situácia v meste sa od začiatku decembra, keď boli počty nakazených mimoriadne kritické, pomaličky zlepšuje. "Určite je to aj zásluhou toho, že sa nám podarilo zriadiť tri mobilné odberové miesta. Teraz sa situácia zasa asi trošku zmení, pretože sa po Vianociach opäť otvorili závody a pomaly sa majú začať spúšťať škôlky a základné školy. Potrebujeme sa na to pripraviť a zistiť, aká je situácia teraz," skonštatovala pre TASR.

Na otázku, či samospráva plánuje ďalšie kolá testovania, Heneková povedala, že všetko záleží od toho, ako dopadne aktuálne testovanie. Následne chce púchovská radnica po vzore Trenčína urobiť aj testovanie pozitívnych PCR testami. Tie mestu daroval vedec Pavol Čekan. Výsledky budú podľa Henekovej vedieť zrejme až koncom budúceho týždňa.

"Prosím všetkých obyvateľov regiónu, aby sa prišli otestovať. Je to zadarmo a dobrovoľné. Každý môže teraz, pred spustením škôl a škôlok, využiť túto možnosť a zistiť svoj zdravotný stav. Aby sme sa mohli čo najskôr vrátiť do normálu," dodala primátorka.

V Košiciach za dva dni zachytili 500 pozitívnych

Plošné testovanie na ochorenie COVID-19 v Košiciach odhalilo za piatok (8. 1.) a sobotu takmer 500 pozitívnych prípadov. Otestovali skoro 32.000 ľudí. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Fabian.

Ako ďalej priblížil, odberové tímy vykonali za sobotu vyše 19.000 testov a zistili takmer 300 pozitívnych prípadov. „Miera pozitivity v percentách na tento deň je na úrovni 1,52," doplnil hovorca.

Odberové miesta sa počas nedele (10. 1.) otvoria opäť o 09.00 h a testovať sa bude až do 17.00 h. Vzhľadom na to, že v sobotu boli odberové miesta bez čakania, mesto sa snaží ľudí povzbudiť, aby prišli na testovanie.

„V tejto chvíli už nie je potrebné preferovať konkrétne skupiny ľudí (pracujúcich a tých, ktorí sa starajú o blízkych), pokojne sa môže prísť otestovať ktokoľvek, kto potrebuje. Máme dostatok kapacít," ozrejmil Fabian.

PÚCHOV/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti