V banskobystrickej nemocnici rapídne zvýšili očkovaciu kapacitu, dobré čísla hlási aj Žilina

2112_Salt_21_12_P30_Po_20_15__15.mp4
Zdroj: AP Photo/Pavel Golovkin

Vsobotu dostalo očkovaciu látku aj prvých 73 zamestnancov žilinskej samosprávy.

Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici zvýšila kapacitu očkovania, čo je v súčasnosti najefektívnejší spôsob zvládnutia pandémie.

K piatku (8. 1.), za necelé dva týždne od spustenia očkovania, dostalo ochrannú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 okolo 2500 záujemcov z radov zdravotníkov a kritickej infraštruktúry. Informovala o tom nemocnica na sociálnej sieti.

„Sme radi, že sa nám napriek dynamike zmien a vývoja podarilo efektívne si nastaviť organizáciu práce. Počiatočnú kapacitu 50 zaočkovaných za deň sme vďaka veľkému nasadeniu celého tímu kolegov od vedenia jednotlivých pracovísk, koordinátorov až po očkujúci personál mohli zvýšiť na 450 ľudí denne," tvrdí fakultná nemocnica.

V prvom týždni očkovala v jednej vakcinačnej ambulancii zdravotníkov zo svojej nemocnice a ostatných banskobystrických ústavných zdravotníckych zariadení.

Od 4. januára očkuje aj zdravotníkov, ktorí sa prihlasujú cez registračný formulár na korona.gov.sk.

Na zriadenie ďalších troch vakcinačných ambulancií využila priestory vzdelávacieho centra, ktoré je v budove mimo lôžkovej a ambulantnej časti, čo vyhovuje z epidemiologického hľadiska.

„Teší nás zvýšený záujem zo strany našich zamestnancov. Z pôvodných 700 evidujeme už 1000 tých, ktorí sa chcú dať zaočkovať. Stretli sme sa len s minimálnymi prejavmi nežiaducich účinkov. Malé percento z celkového počtu očkovaných uvádzalo reakcie ako bolestivé miesto vpichu, bolesti svalov a vyskytla sa jedna alergická reakcia," uvádza nemocnica.

Čísla zo Žiliny

Počet podaných vakcín proti ochoreniu COVID-19 vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline presiahol k sobotňajšiemu poludniu tisícovú hranicu.

Od rána v Žiline očkujú aj v sobotu a do večera plánujú vybaviť takmer 500 objednaných zdravotníkov.

Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková s tým, že ide o jednu z najrýchlejších nábehových fáz v rámci prvého týždňa otvorenia očkovacieho centra na Slovensku.

Záteková zdôraznila, že záujem je veľký nielen zo strany zamestnancov nemocnice, v rámci ktorej sa za úvodné štyri dni zaočkovalo asi 600 pracovníkov, ale aj zo strany zdravotníkov z ostatných ambulancií a zdravotníckych zariadení.

„Necelých 500 vakcinačných termínov, ktoré sme v sobotu individuálne vyčlenili pre zdravotníkov mimo našej nemocnice, bolo takmer okamžite zaplnených. Na podanie vakcíny prichádzajú nielen všeobecní lekári, špecializovaní ambulantní lekári, sestry, ale aj záchranári, pracovníci z mobilných odberových miest, dopravnej zdravotnej služby či dialýzy. Taktiež zamestnanci mesta Žilina z prvej línie, ako sú terénni sociálni pracovníci, opatrovateľky či policajti," vymenoval generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek.

V sobotu dostalo očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 prvých 73 zamestnancov žilinskej samosprávy. Medzi nimi napríklad opatrovateľky, terénni sociálni pracovníci či mestskí policajti pracujúci v priamom kontakte s rizikovými skupinami.

Aktuálne je podľa generálneho riaditeľa nemocnice spustené aj objednávanie prostredníctvom webstránky www.korona.gov.sk.

Tam sa môžu na očkovanie do Vakcinačného centra FNsP Žilina prihlásiť záujemcovia zaradení do prvej fázy v rámci národnej očkovacej stratégie.

Medicínsky riaditeľ FNsP Žilina Igor Bízik zároveň potvrdil, že priebeh očkovania je bezproblémový. „Z tisícky ľudí, ktorí sa u nás zaočkovali, po vakcinácii zatiaľ neevidujeme žiadne závažné reakcie," zdôraznil.

Vakcinačné centrum žilinskej nemocnice sa nachádza na prvom poschodí hlavnej budovy polikliniky FNsP Žilina. Otvorené je v pracovných dňoch od 7.00 do 15.30 h len pre záujemcov s platným termínom objednania.

Počas budúceho týždňa plánuje nemocnica prevádzkový čas vakcinácie rozšíriť do dvojzmennej prevádzky, čím sa podľa hovorkyne kapacita očkovania rozšíri.

BANSKÁ BYSTRICA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti