Výnimky sú v kurze. Niektorí politici totiž majú prednosť aj v prípade očkovania

Jasné a prehľadné očkovacie pravidlá neexistujú.

Výnimky sú zrejme v tomto období v kurze. Nemá ju iba Štefan Holý, niektorí politici totiž majú prednosť aj v prípade očkovania. Jasné a prehľadné očkovacie pravidlá neexistujú.

Prvá dodávka vakcín k nám prišla koncom minulého roka. Okamžite vznikol zoznam profesií, ktoré ju majú dostať medzi prvými.

Prednostne zaočkovali aj niektorých vrcholových politikov, ktorých určil minister zdravotníctva. Boli medzi nimi ministri, vedenie parlamentu či prezidentka.

V súčasnosti je u nás iba okolo 80-tisíc vakcín. Očkovanie tých najohrozenejších profesií sa už naplno rozbehlo. No aj v tomto prípade existujú výnimky.

Zaočkovať sa už stihli europoslanci Peter Pollák a Lucia Ďuriš Nicholsonová. V nemocnici v Trnave prišli na rad aj tamojší primátor, župan, rektori miestnych vysokých škôl alebo vicežupani.

Všetkých spomenutých sme sa pýtali, či nechceli svoju vakcínu prenechať napríklad lekárom v prvej línii alebo zamestnancom domovov dôchodcov. Europoslanec Pollák tvrdí, že chcel ísť príkladom, jeho kolegyňa Ďuriš Nicholsonová po zistení, že sa vakcína nedostala k všetkým lekárom z prvej línie tvrdí, že ju to mrzí.

Faktom však je, že presné pravidlá o tom, kto môže pri očkovaní dostať prednosť, neexistujú. Je to iba na rozhodnutí manažmentov nemocníc. Premiér v tom sľubuje urobiť poriadok a sľubuje, že bude dbať na to, či niekde nejde o tzv „papalášstvo".

Toto slovo sa skloňuje aj v prípade poslancov. Tí by mali už koncom mesiaca dostať v parlamente termín na skupinové preočkovanie. Šéf parlamentu hovorí, že sú súčasťou kritickej infraštruktúry štátu.

Viac v reportáži Lukáša Zuzelku.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Lukáš Zuzelka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.