Pápež František sa dá zaočkovať voči novému koronavírusu

Vatikán už začiatkom januára oznámil, že pripravuje očkovaciu kampaň pre svojich zamestnancov.

Pápež František v sobotu oznámil, že sa v priebehu budúceho týždňa dá zaočkovať proti chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus. Informáciu o tom priniesla agentúra AFP.

V rozhovore pre televíziu Canale 5, ktorý bude odvysielaný v nedeľu, ale vybrané pasáže boli zverejnené už v sobotu, pápež uviedol, že „z etického hľadiska" by sa mal dať proti COVID-19 dať zaočkovať každý, pretože "od toho závisí zdravie a životy iných ľudí".

Pápež informoval, že aj on sám má v úmysle dať sa zaočkovať. Spresnil, že s očkovaním proti COVID-19 sa vo Vatikáne začne na budúci týždeň, a dodal, že aj on už má naň termín.

Na margo ľudí, ktorí sa teraz odmietajú dať zaočkovať, pápež uviedol, že ide o popieranie hraničiace so samovraždou, ktoré si on nedokáže vysvetliť. Zdôraznil, že sa "treba dať zaočkovať".

Medzitým sa v denníku Osservatore Romano objavila správa, že zomrel pápežov lekár Fabrizio Soccorsi.

Podľa tohto zdroja bol tento 78-ročný lekár hospitalizovaný na rímskej klinike Gemelli. Mal onkologickú patológiu, ale smrť nastala po komplikáciách s COVID-19. Pápež si ho za svojho osobného lekára vybral v roku 2015.

Vatikán už začiatkom januára oznámil, že pripravuje očkovaciu kampaň pre svojich zamestnancov. Očkovanie bude dobrovoľné, pričom prednosť dostanú kategórie osôb viac vystavené nebezpečenstvu nákazy.

Riaditeľstvo vatikánskeho úseku zdravotníctva a hygieny informovalo, že prednostne budú zaočkovaní pracovníci zdravotníctva a verejnej bezpečnosti, seniori a tí, čo sú v častom styku s verejnosťou.

Očkovanie bude vykonávať kvalifikovaný zdravotnícky personál Governatorátu mestského štátu Vatikán v priestrannom átriu Auly Pavla VI., informoval spravodajský portál Vatican News.

VATIKÁN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti