Koronavírus môže mať u detí iné podoby ako u dospelých. Líši sa v týchto príznakoch

Západný portál tunela Višňové na úseku D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná skala.
Zdroj: TASR/AP

Niekedy môže nastať viacero príznakov naraz.

Deti majú všeobecne menšie zdravotné riziká, pokiaľ ide o komplikácie spojené s novým koronavírusom.

Napriek tomu sa vyskytlo niekoľko prípadov, kedy aj mladší pacienti potrebovali ošetrenie v nemocnici. Aké sú najčastejšie detské príznaky koronavírusu a ako sa lišia od symptómov u dospelých?

Dáta vychádzajú z aplikácie Symptom tracker, kam tisíce ľudí vpisujú svoje príznaky ochorenia. U dospelých sú hlavnými príznakmi vysoká teplota, kašeľ a strata chuti a čuchu, ďalšími príznakmi sú podľa The Mirror bolesti hlavy, únava či závrat.

Únava sa radí medzi hlavné príznaky covidu a zažíva ju väčšina detí s týmto ochorením, tiež sa však uvádza ako dlhodobý príznak u dospelých.

Viac ako polovica detí tiež uviedla, že po pozitívnom teste na koronavírus má bolesť hlavy. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení tento symptóm považuje za hlavný príznak COVID-19 a odporúča rodičom, aby v prípade bolesti hlavy u svojich detí skontrolovali, či nemá ich ratolesť aj iné príznaky.

„Deti, ktoré trápi bolesť hlavy, majú často aj bolesti v žalúdku. Je preto dobré sledovať, či nemjú súčasne obe bolesti," hovorí profesorka Anne MacGregorová.

Celkovo 38 percent podľa dát trápila aj bolesť v krku. Značí to fakt, že u detí sú vírusové infekcie obecne hlavnými príčinami bolestí v krku.

Čísla ukazujú, že u 35 percent detí s koronavírusom evidovali aj stratu chuti k jedlu. Podľa lekárov týmto príznakom trpia skôr deti do jedného roku života.

Horúčka je jedným z hlavných symptómov ochorenia u detí, pri ktorých môže byť podozrenie na koronavírus.

Menej častými príznakmi koronavírusu u detí ešte sú kašeľ, nádcha, problémy s dýchaním, nevoľnosť či bolesť svalov.

LONDÝN/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti