Majú sa dať zaočkovať aj ľudia, ktorí prekonali ochorenie covid? Tu je odpoveď

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

My sme sa rozprávali aj so Slovenkou, ktorá sa covidom nakazila už druhýkrát.

Majú sa dať zaočkovať aj ľudia, ktorí prekonali ochorenie covid? Tu je odpoveď

My sme sa rozprávali aj so Slovenkou, ktorá sa covidom nakazila už druhýkrát.

Ľudia, ktorí už prekonali covid, sú zneistení v tom, či sa majú dať zaočkovať. Niektorí si myslia, že po chorobe majú dostatok protilátok. Nie je to však celkom tak. Protilátky sa síce vo väčšine prípadov vytvoria, no nezostanú v organizme navždy. My sme sa rozprávali aj so Slovenkou, ktorá sa covidom nakazila už druhýkrát.

Veronika sa koronavírusom prvýkrát nakazila začiatkom októbra. Nešlo o žiaden falošný poplach, mala aj príznaky. Potrápili ju bolesti svalov, kĺbov, či hlavy.

Po vyliečení sa nielenže cítila už dobre, to, že sa choroby zbavila, potvrdilo aj niekoľko negatívnych testov. PCR, aj antigénových. Dokonca pomáhala aj pri celoplošnom testovaní.

Negatívna bola ešte aj pred Vianocami. Zrazu však nastala zmena. Ďalší test spred niekoľkých dní už vykazoval pozitivitu.

To, že ste ochorenie Covid -19 už prekonali, ešte neznamená, že si váš organizmus vytvoril aj dostatočné množstvo protilátok. A už vôbec nie je jasné to, ako dlho tieto protilátky v tele zostávajú. Očkovanie je teda účinné a bezpečné aj pre ľudí, ktorí sa už z covidu vyliečili.

Ministerstvo zdravotníctva odporúča ľuďom, ktorí prekonali ochorenie dať si 90-dňovú pauzu a následne sa nechať zaočkovať.

Viac v reportáži


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti