Biden dostane druhú dávku vakcíny proti Covid-19 v pondelok

Stane sa tak tri týždne po tom, ako jeho zaočkovanie prvou dávkou vysielali naživo v televízii.

Novozvolený prezident USA Joe Biden dostane v pondelok druhú dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19, oznámila v nedeľu jeho kancelária. Stane sa tak tri týždne po tom, ako jeho zaočkovanie prvou dávkou vysielali naživo v televízii s cieľom posilniť dôveru verejnosti voči vakcíne. Informovala o tom agentúra AFP.

Biden (78) Američanom povedal, že sa "nie je čoho obávať", keď mu 21. decembra minulého roka v nemocnici v meste Newark v štáte Delaware podali prvú dávku vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech. Jeho tím uviedol, že druhú dávku vakcíny dostane politik Demokratickej strany taktiež pred "pred médiami", bližšie detaily však neposkytol.

V Spojených štátoch podľahlo novému druhu koronavírusu už viac ako 374.000 ľudí. Biden minulý piatok kritizoval problematickú distribúciu vakcín za vlády prezidenta Donalda Trumpa ako "paródiu".

Prvú dávku vakcíny dosiaľ dostalo približne 6,7 milióna Američanov, čo zďaleka nedosahuje pôvodné ciele 20 miliónov zaočkovaných do konca roka 2020, píše AFP. Po celej krajine však už rozdistribuovali 22,1 milióna dávok, čo poukazuje na logistické ťažkosti v snahách podať vakcínu prioritným skupinám seniorov a zdravotníckych pracovníkov.

Obe vakcíny dosiaľ schválené v USA - od konzorcia Pfizer/BioNTech a od spoločnosti Moderna, si vyžadujú podanie dvoch dávok s odstupom troch, respektíve štyroch týždňov.
Biden, ktorý sa ujme funkcie prezidenta na inaugurácii 20. januára, plánuje uvoľniť na použitie všetky disponibilné dávky vakcín namiesto rezervovania polovice z nich pre druhé zaočkovanie ľudí, ktorí už dostali prvú dávku, ako to určuje aktuálne platný protokol.

WASHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti