Ďalšia európska krajina čelí škandálu neoprávneného prednostného očkovania proti covidu

ROR_40_ONLINE_2.mp4
Zdroj: Shutterstock.com/hedgehog94

Lekárov tam začali proti COVID-19 očkovať koncom decembra.

Litva zažíva škandál vyvolaný prípadmi neoprávneného prednostného očkovania proti infekčnej chorobe COVID-19. Informoval o tom spravodajský portál Baltnews.lt.

Hovorkyňa litovskej Špeciálnej vyšetrovacej služby (SSR) Renata Keblene vysvetlila, že SSR prešetruje prípady, keď boli proti COVID-19 zaočkované osoby, ktoré neboli na prioritnom zozname.

Preveruje pri tom možné korupčné riziká, ako aj to, či sa tieto zoznamy aktualizujú, ak nastali prípady, že niekto očkovanie odmietol; a či zaočkovaní naozaj boli v zoznamoch zostavených ministerstvom zdravotníctva.

Lekárov v Litve začali proti COVID-19 očkovať koncom decembra. Takmer okamžite sa začali objavovať informácie, že zaočkovať sa dali aj lekári, ktorí s „covidovými" pacientmi priamo nepracujú, či dokonca ich rodinní príslušníci.

Podľa vyjadrenia predsedu parlamentného výboru pre zdravotníctvo Antanasa Matulasa bolo pre podozrenie z porušenia pravidiel stanovených v očkovacej stratégii prijatých asi 60 sťažností.

Konzervatívni poslanci sa dokonca obrátili na generálnu prokuratúru a žiadajú prešetriť tieto prípady zneužívania zdravotného systému.

Litovský prezident Gitanas Nauséda označil protekciu pri očkovaní za "nechutný cynizmus", ktorý už "nemôže pokračovať".

Dodal, že pokusy dostať sa k vakcíne po známosti, či vďaka vplyvným známym či príbuzným, „podkopávajú samotnú myšlienku spravodlivosti v štáte".

Nauséda v pondelok o vzniknutej situácii rokoval s premiérkou Ingridou Šimonyté a ministrom zdravotníctva Arúnasom Dulkysom.

Nauséda na rokovaní zdôraznil nutnosť vypracovať jasný a podrobný očkovací plán, aby sa zabránilo, že sa k vakcíne dostávajú ľudia, ktorí na ňu zatiaľ nemajú nárok.

Upozornil, že tento plán musí byť jasný a jednoznačný a nesmie vytvárať priestor pre rôzne interpretácie.

Uviedol, že celú vakcinačnú kampaň musí riadiť ministerstvo zdravotníctva, a vyjadril nádej, že sa od ministra „dočká aj návrhov riešení", „nielen vyjadrení ľútosti" nad vzniknutou situáciou.

Šimonyté vyhlásila, že v daných prípadoch nesú všetku zodpovednosť riaditelia príslušných nemocníc. Podľa Nausédu sa však "ministerstvo zdravotníctva nemá právo skrývať sa za nemocnice".

Podľa štatistík z 9. januára v Litve bolo proti COVID-19 zaočkovaných takmer 22.200 ľudí.
Keďže dodávky vakcíny do Litvy sú zatiaľ obmedzené, očkujú sa v prvom rade pracovníci nemocníc v piatich najväčších mestách: Vilnius, Kaunas, Klaipéda, Šiauliai a Panevéžys.

V nedeľu (10. 1.) na Slovensku vyšla informácia, že neoprávnene prednostne zaočkovali bývalú tenistku Dominiku Cibulkovú a jej manžela.

VILNIUS/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.