Krajina, ktorá zvolila iný postup pri očkovaní proti koronavírusu: Vakcínu najskôr dostanú mladí

Z internetu si objednala prekrásne večerné šaty. Keď zistila, čo jej prišlo, neudržala smiech
Zdroj: TASR/AP

Chcú tak čo najskôr opäť naštartovať ekonomiku.

Vakcína proti koronavírusu je poslednou nádejou na zastavenie šírenia nového typu koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. V súčasnosti je na svete minimálne 10 typov vakcín proti koronavírusu od svetoznámych spoločností po celom svete (Oxford- AstraZeneca, Novavax, GSK-Sanofi, Pfizer-BioNTech, Moderna, Janssen-Johnson & Johnson, Sinovac, CureVac, Gamaleya, Wuhan-Sinopharm).

Väčšina štátov pristupuje k vakcinácii obyvateľstva rovnako. V prvej fáze očkujú zdravotníkov a zamestnancov v prvej línii a ľudí z kritickej infraštruktúry či bezpečnostných zložiek. V druhej fáze prídu na rad seniori a ľudia so zdravotnými ťažkosťami. Až neskôr dostanú priestor mladší obyvatelia od 16 rokov vyššie.

Indonézia ale k vakcinácii pristupuje inak. Vláda sa rozhodla zvoliť iný postup. Zaviedli bezplatný masový očkovací program COVID-19 v snahe zastaviť šírenie vírusu, ale súčasne rozbehnúť naplno ekonomiku. Ako prvých zaočkujú mladších pracujúcich obyvateľov vo veku od 18 do 59 rokov, uviedla BBC.

Indonézsky prezident Joko Widodo (59) sa stal prvým človekom v krajine, ktorého zaočkovali čínskou vakcínou. Naopak, viceprezident Ma'ruf Amin očkovaciu látku nedostal, pretože má až 77 rokov, a teda nespadá do očkovacieho programu.

Zdroj: TASR/AP

Vláda sa rozhodla pre takýto postup aj v spolupráci s odborníkmi. Patrí k nim aj profesor Amin Soebandrio. Je zástancom teórie, že „má veľký zmysel uprednostniť imunizáciu pracujúcich ľudí, teda tých, ktorí vychádzajú najčastejšie z domu, chodia do práce a vracajú sa k svojim rodinám". „Zameriavame sa na tých, u ktorých je vyššie riziko šírenia vírusu," uviedol pre BBC Indonesia.

Profesor tvrdí, že tento proces poskytne krajine najväčšiu šancu na dosiahnutie kolektívnej imunity, čo nastane vtedy, keď sa dá zaočkovať veľké množstvo ľudí, alebo sa masovo rozšíri ochorenie. Odborníci predpokladajú, že musia dosiahnuť 60 až 70-percentnú imunitu obyvateľstva, aby sa vírus prestal šíriť.

Populácia v Indonézii v súčasnosti dosahuje počet 270 miliónov ľudí. Krajina patrí k najviac zasiahnutým štátom koronavírusom v juhovýchodnej Ázii. Podľa vládnych údajov je až 80 percent prípadov nákazy práve medzi pracujúcim obyvateľstvom.

Viac ako polovica populácie pracuje v sektore, kde nie je možný homeoffice. Očkovanie je teda namierené hlavne na tých, ktorí sa stretávajú s väčším množstvom ľudí ako sú napríklad: polícia, zdravotníci, armáda, taxikári, robotníci a podobne.

Indonézia schválila čínsku vakcínu CoronaVac

Domáci regulačný úrad tento týždeň schválil vakcínu CoronaVac, vyrobenú čínskou spoločnosťou Sinovac, a oznámil, že jej účinnosť je 65,3 percenta. Taký údaj vyplynul z testov vykonaných v Indonézii.

Testy urobené v ťažko postihnutej Brazílii ukázali, že vakcína od Sinovacu je vysoko účinná v odvrátení miernych až vážnych prípadov nákazy. Celkovo má však len približne 50-percentnú účinnosť v zabraňovaní nákazy ľudí.

Vakcína dosiahla cieľ minimálnej účinnosti 50 percent, ako ho stanovila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ale výrazne zaostáva za vakcínami vyvinutými spoločnosťami Moderna (účinnosť 94 percent) a Pfizer/BioNTech (95 percent).

Indonézska vláda má ambiciózny plán zaočkovať takmer 182 miliónov ľudí počas nasledujúcich 15 mesiacov.

Krajina juhovýchodnej Ázie tiež podpísala zmluvy na takmer 330 miliónov dávok vakcín od radu farmaceutických spoločností vrátane AstraZenecy, Pfizeru a čínskych dodávateľov ako Sinopharm.

JAKARTA/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti