Otázky a odpovede: Tu nájdete všetky dôležité informácie o očkovaní proti Covidu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock / UDOM PINYO

Očkovanie je najefektívnejším spôsobom kontroly súčasnej pandémie.

Vakcína proti koronavírusu priniesla nádej do boja s ochorením COVID-19. Informácií pribúda každý deň a občas môžu pôsobiť zmätočne. V nasledujúcom článku sa preto dozviete základné odpovede na najbežnejšie otázky týkajúce sa vakcinácie.

Prečo je dobré, aby sa ľudia dali zaočkovať?

Najefektívnejším spôsobom kontroly súčasnej pandémie nového ochorenia COVID-19 je práve očkovanie. V prvom rade sa ním ochráni jednotlivec a v prípade, že sa zaočkuje viac ako 60-70 percent populácie, vznikne aj takzvaná kolektívna imunita.

„Hlavným cieľom vakcinácie proti SARS-CoV-2 v podmienkach SR je zabezpečenie ochrany obyvateľov pred ochorením a zabránenie šírenia nákazy v populácii, čo povedie k minimalizácii počtu úmrtí, minimalizácii preťaženia akútnych a intenzívnych lôžok v zdravotníckych zariadeniach, ochrane zdravotníckych pracovníkov a ochrane zložiek kritickej infraštruktúry krajiny,“ uviedlo Ministerstvo zdravotníctva.

Prečítajte si aj: Zoznam vakcín proti koronavírusu, ktorými už očkujú ľudí z celého sveta. Ďalšie prídu čoskoro

Aké vakcíny sú na Slovensku k dispozícii a je rozdiel v ich účinnosti?

Prvá dostupná vakcína na Slovensku bola od nemeckej spoločnosti BioNTech, ktorá uzavrela partnerstvo so spoločnosťou Pfizer. Klinická skúška ukázala, že vakcína má mieru účinnosti 95 percent v prevencii proti covidu-19. K dispozícii je aj vakcína od spoločnosti Moderna. Klinická skúška ukázala, že vakcína má mieru účinnosti 94,1 percent v prevencii proti ochoreniu COVID-19.

Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že 12. januára prijala Európska lieková agentúra žiadosť o podmienečnú registráciu tretej vakcíny na prevenciu ochorenia COVID-19, ktorú vyvinula spoločnosť AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Ak bude spĺňať všetky požiadavky, registrovaná môže byť už do konca januára.

Zdroj: Michael Holahan/The Augusta Chronicle via AP

Ako vlastne vakcína funguje?

Rovnako ako vakcína Moderna, tak aj vakcína Pfizer-BioNTech je založená na genetických pokynoch vírusu pre tvorbu proteínu s hrotmi.

Vakcína využíva messenger RNA (mRNA), genetický materiál, ktorý naše bunky čítajú, aby vytvorili spike proteíny. Keď sa dostane mRNA do bunky, tak podnieti tvorbu proteínov a vzniknú bielkoviny s hrotmi. Niektoré sa odštiepia, migrujú na povrch bunky a ich končeky z nej vytŕčajú. Tým vyzerajú ako koronavírus.

Vďaka tomu mRNA doručí do ľudských buniek informáciu, ako skutočný vírus SARS-CoV-2 vyzerá. Imunitný systém má vďaka tomu čas vytvoriť si silné protilátky. Tie sa môžu zachytiť na hrotoch koronavírusu, označiť vírus na zničenie a zabrániť infekcii blokovaním pripojenia hrotov k iným bunkám. Organizmus sa tak dokáže ochrániť.

Pre lepšie pochopenie si pozrite nasledujúci informačný leták.


Aký priebeh má samotné očkovanie a koľkokrát ho musí človek absolvovať?

Ministerstvo zdravotníctva zverejní výzvu pre pacientov na očkovanie. Tí, ktorí budú mať oň záujem, sa budú môcť zaregistrovať v objednávacom očkovacom systéme. Pošlú tam vyplnený formulár, ktorý bude dostupný na internetovej stránke korona.gov.sk. Uvedú v ňom základné informácie ako meno a priezvisko, rodné číslo, národnosť či adresu trvalého bydliska. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) im potvrdí úspešnosť registrácie formou SMS. Následne si registračné formuláre NCZI administratívne spracuje, zoradí podľa prioritizácie a pošle pacientovi údaje s termínom (miesto a čas) jeho očkovania.

Na mieste vyplníte dotazník o zdravotnom stave a absolvujete vyšetrenie. Zdravotníci zaevidujú pacientov, ktorí nemôžu byť očkovaní z dôvodu kontraindikácie. Dostanete informačný súhlas a aplikujú vám vakcínu, po 15-30 minútach budete môcť ísť domov.

Vakcína sa podáva v dvoch dávkach. Druhú vám naplánujú podľa typu vakcíny, po 21. dňoch (Pfizer), po 29. dňoch (Moderna).

Vakcinačná látka sa podáva po nariadení ako injekcia do svalu ramena.

Prečítajte si aj: Ako sa líši covidový zápal pľúc od bežného? Vedci opísali rozdiel v štúdii

Koľko stojí očkovanie?

Očkovanie je na Slovensku poskytované zadarmo.

Hrozia zaočkovanej osobe nejaké vedľajšie účinky?

Každý podaný liek má v príbalovom letáku uvedené aj nežiaduce účinky. Vakcíny proti koronavírusu majú bežné vedľajšie účinky, porovnateľné s dostupnými liekmi proti bolesti. Medzi najčastejšie patrí bolesť hlavy, únava, opuch a bolesť v mieste vpichu, horúčka, bolesť svalov a kĺbov či triaška. Tie môže mať jeden z desiatich zaočkovaných ľudí.

Okrem nich vás môže miesto vpichu svrbieť a začervenať vám. V niektorých prípadoch môže zaočkované osoby sprevádzať aj nevoľnosť.


Kto sa nemôže a nemal by sa dať zaočkovať?

Neodporúča sa podávať očkovaciu látku deťom mladším ako 16 rokov. Ide o to, že v testovacích fázach sa na deťoch vakcína netestovala, a tak nie je zdokumentované a odsledované, ako by na ňu reagovali. Na zvážení a konzultácii s doktorom je aj voľba, či je vhodné očkovať tehotnú a dojčiacu ženu alebo ženu, ktorá plánuje otehotnieť.

Poradiť s lekárom by ste sa mali aj v prípade, že ste mali závažnú alergickú reakciu, máte závažné ochorenie, infekciu horných dýchacích ciest alebo máte oslabený imunitný systém.

Ako postupovať v prípade, ak ste už prekonali koronavírus?

Po prekonaní ochorenia COVID-19 je potrebné počkať 90 dní. Až potom sa môžete zaregistrovať a dať sa zaočkovať.

Mohlo by vás zaujímať: V Bratislave zaočkovali prvých zamestnancov mestských zariadení pre seniorov

Účinkuje vakcína aj na nové zmutované verzie koronavírusu?

Vakcína koronavírusu účinkuje proti kmeňu vírusu, takže by mala byť účinná aj na nové mutácie vírusu. Ich antigén je taký istý ako v nezmutovanej verzii.

Kedy sa môžem dať zaočkovať?

Slovenská republika si pripravila pre očkovanie vakcinačný plán, ktorý je naplánovaný na štyri fázy podľa prioritizácie. V prvej, v ktorej sa momentálne nachádzame, sú očkovaní zdravotnícki pracovníci, zamestnanci DSS, kritická infraštruktúra a silové zložky. Druhá vlna je zameraná na dôchodcov, teda ľudí nad 65 rokov, chronicky chorých pacientov a klientov DSS. Učitelia, bezdomovci a azylanti budú očkovaní v tretej fáze a vo štvrtej, poslednej, je na rade zvyšná populácia nad 18 rokov.

„Aby sa v máji dostali na rad mladší obyvatelia, denne musia očkovacie centrá aplikovať vyše tisíc vakcín. Potrebné bude masové očkovanie. Okrem nemocníc by mali vznikúť centrá aj na parkoviskách, v halách alebo ako v zahraničí na štadiónoch a pod.,“ dodáva Hudečková.

Zdroj: TV Markíza

Bude potrebná registrácia vopred?

Áno, registrácia na očkovanie bude nevyhnutná. Formulár by mal byť dostupný na internetovej stránke korona.gov.sk a zaslaný cez objednávací očkovací systém. Aktuálne  registrovanie pre bežnú populáciu nie je možné. Určené je zatiaľ iba pre osoby z prvej vakcinačnej fázy.

Ako sa budú môcť prihlásiť seniori a sociálne slabé skupiny, ktorí nemajú k dispozícií počítač?

Budú ich musieť prihlásiť rodinní príslušníci, opatrovatelia či známi. Iná forma registrácie totiž aktuálne nie je k dispozícii.

Budeme si môcť vybrať, ktorú z vakcín chceme?

Dobrovoľný výber vakcíny nie je možný.

Ako dlho človeka ochráni očkovanie?

Určitú chvíľu trvá, kým sa vytvorí v tele protilátka. Približne dva týždne po podaní druhej očkovacej látky by mal byť človek chránený pred vírusom COVID-19. Na ako dlho je však otázne. Na základe súčasných zistení sa hovorí, že jej účinok bude fungovať približne rok. Odborníci sa domnievajú, že to môže byť aj dlhšie.

Môže zaočkovaná osoba preniesť vírus na niekoho iného?

To zatiaľ nie je jasné. Pravdepodobne by sa to nemalo stať a aj keby, tak by mala mať novoinfikovaná osoba miernejšie príznaky.

Odpovede boli vypracované na základe zverejnených údajov a dokumentov na internetovej stránke Úradu verejného zdravotníctva, Ministerstva zdravotníctva a po konzultácii s hlavnou odborníčkou pre epidemiológiu ministerstva zdravotníctva Henrietou Hudečkovou.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti