Ako sa líši covidový zápal pľúc od bežného? Vedci opísali rozdiel v štúdii

Ilustračná foto.
Zdroj: Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP

Zápal prirovnávajú k lesným požiarom.

Baktérie alebo vírusy, ktoré spôsobujú zápaly pľúc, sa môžu rozšíriť do veľkých oblastí pľúc v priebehu len niekoľkých hodín.

Na moderných jednotkách intenzívnej starostlivosti sa proti nim bojuje buď podporou imunitného systému alebo antibiotikami.

V štúdii publikovanej v odbornom časopise Nature však lekári ukázali, že zápal pľúc (pneumómia) spôsobený covidom-19 je iný. Síce nie ťažší, ale omnoho dlhodobejší.

Namiesto toho, aby vírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, rýchlo infikoval veľké oblasti pľúc, ako je zvykom, zaberá viac malých oblastí pľúc.

Následne napadne vlastné imunitné bunky pľúc a využije ich na to, aby sa orgánom šíril počas mnohých dní alebo dokonca týždňov.

Autori to prirovnávajú k lesným požiarom, ktoré sa tiež rozširujú z mnohých menších ohnísk, až sa spoja a vytvoria nekontrolovateľný oheň.

Ako sa infekcia pomaly presúva cez pľúca, zanecháva za sebou poškodenie, priebežne zvyšuje horúčku a spôsobuje radu problémov.

Medzi ne patria poškodenie obličiek, mozgu, srdca a ďalších orgánov. Závažné komplikácie práve pri covide, v porovnaní s inými zápalmi pľúc, môžu skôr súvisieť s dlhým priebehom ochorenia než s tým, že by bolo nejakým spôsobom závažnejšie, uvádzajú autori štúdie.

Tá tiež odhalila, prečo bola úmrtnosť pacientov s covidom na ventilácii nižšia než u tých, ktorí boli napojení na ventilátor v dôsledku bežného zápalu pľúc.

Bežný zápal pľúc je totiž viac intenzívnejší, a tak má vyššie riziko úmrtia. Pacienti so zápalom pľúc spôsobený covidom sú síce dlhodobo chorí, zápal v pľúcach však nie je taký závažný ako pri „normálnom" zápale.

NEW YORK/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zápal pľúc

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.